Gödöllői Röplabda Club

A Nyíregyházi Női Kézilabda Története és Jelene

2026.06.18

A kézilabda sportág mélyen gyökerezik a magyar sportéletben, fejlődése és sikerei évtizedekre visszanyúlnak. A Nyíregyházi Sportcentrumban is jelentős hagyományokkal bír a kézilabda, kiemelt hangsúllyal a női szakágon és az utánpótlás-nevelésen.

A Kézilabda Megjelenése Magyarországon és a Női Szakág Fejlődése

A kézilabda magyarországi történetét egy magyar atléta, Cséfay Sándor alapozta meg, aki egy európai túra során figyelt fel a különös játékra. Ezt követően 1933. március 30-án önálló szövetségként megalakult a Magyar Kézilabda Egyesületek Szövetsége. Ez jelentősen növelte a sportág népszerűségét és elősegítette számos klub létrejöttét.

A második világháború jelentősen megtépázta a kézilabda sportot is, de az 1949-ben Budapesten megrendezett női nagypályás világbajnokságon a magyar válogatott mégis aranyérmet szerzett. Ezt követően azonban Nyugat-Európából elindult világhódító útjára a kisméretű pályán játszott kézilabda, melyet Magyarországon elsősorban szabadban, de Európa nagy részén már teremben űztek. Ezzel párhuzamosan növekedett a női csapatok száma is, alapjait igaz fűrészporos talajon és csupán 13x26 méteres területen rakták le. A fejlődésben is a kispályás siker is az Ő nevükhöz fűződik. A követő évek döntő változást hoztak az ország életében.

Régi magyar női kézilabda mérkőzés

Nyíregyháza Kézilabda Hagyományai és Női Csapatainak Jelene

Nyíregyháza városában óriási hagyományokkal rendelkezik a kézilabda sportág. Több mint egy évtizeden keresztül élvonalbeli csapattal büszkélkedhetett Nyíregyháza, ezzel is hozzájárulva a sportág helyi népszerűségéhez és fejlődéséhez. A Nyíregyházi Sportcentrum egyik legeredményesebb szakága ma is a kézilabda, ahol komoly hangsúlyt fektetnek az utánpótlás-nevelésre.

A Nyíregyházi Sportcentrum számos csapatával ér el kiemelkedő eredményeket. Serdülő csapatunk kétszer nyert országos bajnokságot az eltelt időszakban. Emellett utánpótlás válogatottjaink nagyon szép számmal voltak az eltelt időszakban.

Utánpótlás-nevelés és Sikeresség a Nyíregyházi Sportcentrumban

A Nyíregyházi Sportcentrum aktívan részt vesz a különböző korosztályos bajnokságokban, melyek során a fiatal játékosok értékes tapasztalatokat szerezhetnek. Bronzérmes lett a Nyíregyházi Sportcentrum U16 kézilabda csapata az II. osztály C-D felsőházban, ami kiváló eredmény. Ezenkívül szombaton a Nyíregyházi Sportcentrum U15-ös kézilabda gárdája Fehérgyarmaton szerepelt, kedden pedig hazai pályán fogadta a Nyíregyházi Sportcentrum U18 kézilabda együttese a Kazincbarcikai KSE csapatát.

Évek óta több csapatunk rendszeres résztvevője az ERIMA (Adidas) Gyermekbajnokság Országos döntőinek, ahol folyamatosan szép eredményeket értek el csapataink ebben a versenysorozatban. A Sportcentrum nyolc bázisiskolával rendelkezik, ahol 9 éves kortól 20 éves korig űzhetik ezt a csodálatos sportágat a gyerekek. Akadémiai képzésünk két bázisiskolára épül, amely még nagyobb lehetőséget nyújt gyermekeinek tehetségük kibontakozásában. A prevencióban és a regenerálódásban sportorvos és sportmasszőr segíti a munkánkat, biztosítva a játékosok megfelelő felkészülését és egészségét.

Nyíregyházi Sportcentrum kézilabda edzés

A Magyar Női Kézilabda Nemzetközi Sikerei

A magyar női kézilabda számos kiemelkedő nemzetközi sikert ért el az évek során, amelyek inspirációul szolgálnak a vidéki kluboknak és utánpótlás-nevelő központoknak, mint a Nyíregyházi Sportcentrum. Az 1976-os olimpián a hölgyek két alkalommal is bronzéremmel zárták szereplésüket. A világbajnokságokon kiegyenlítődött az erőviszony, válogatottunk ezüstérmes lett, például a VB-n szerezték meg a második helyet Csík János tanítványai.

Erre az időszakra is jut azonban klubsiker. A magyar bajnok megnyerte az 1981/82. évi Bajnokok Kupáját. Míg a Vasas lányok Mocsai Lajos szakmai irányításával lettek Európa legjobbjai. Jelentős eredmény volt a 2000. évi Olimpia 2. helyének kivívása Sydneyben. Klubszinten is kiemelkedő sikereket könyvelhetett el a magyar női kézilabda: Bajnokcsapatok Európa Kupáját nyerte a Dunaferr (1999) és EHF Kupát a DVSC, ezen kívül döntős volt a Bajnokok Ligájában a Herz-FTC, és az EHF Kupában két alkalommal a Győri ETO. A Dunaferr a Szuper Kupát is elnyerte 1999-ben. Magyarország kiemelkedően felnőtt női Európa Bajnokság, valamint a 2005. elitjének. A Magyar Kézilabda Szövetség a maga részéről minden segítséget megad ezekhez a feladatokhoz, a közös cél, a sikeres világverseny rendezéséhez.

Magyar női kézilabda válogatott a dobogón

tags: #nyiregyhazi #noi #kezilabda

Népszerű bejegyzések:

GRC