Gödöllői Röplabda Club

A pályára rohanó szurkolók jelensége: Garázdaságtól a biztonsági fiaskókig

2026.06.21

A futballmérkőzések izgalmas légkörét néha beárnyékolják a pályára behatoló szurkolók, akik cselekedeteikkel nemcsak a játéktér rendjét borítják fel, hanem súlyos biztonsági kockázatot is jelentenek a játékosokra, a stábra és magukra a szurkolókra nézve. Ezek az incidensek széles skálán mozognak, az egyszerű, játékosokkal való találkozás vágyától a súlyosabb garázdaságig, és gyakran felvetik a rendezvényszervezés és a biztonsági protokollok hiányosságainak kérdését.

Bűncselekmény a pályán: Az andornaktályai incidens

A pályára behatoló szurkolók akcióinak egyik legsúlyosabb esete az Andornaktályán történt, ahol egy futballmérkőzésen egy férfi megütött egy játékost. Nyilvános rendezvényen elkövetett garázdaság bűntette miatt pénzbüntetésre ítéltek egy férfit - közölte a Heves Vármegyei Főügyészség szóvivője hétfőn az MTI-vel. Konkoly Thege László tájékoztatása szerint az eset 2023. április 22-én, az Andornaktálya SE - Gyöngyöshalász SE vármegyei első osztályú labdarúgó mérkőzésen történt, ahol a hazai és a vendégcsapat egy-egy futballistája dulakodni kezdett.

Az Andornaktálya játékosának édesapja a történtek láttán a nézőtérről a játéktérre rohant, ahol hátulról, ököllel tarkón ütötte a fiát lökdöső sportolót, majd kiszaladt a pályáról - számolt be az MTI. A gyöngyöshalászi csapat egyik játékosa volt a sértett. A szóvivő jelezte: a büntető törvénykönyv alapján szigorúbb megítélés alá esik a köznyugalmat megzavaró garázdaság, amennyiben azt nyilvános rendezvényen követik el. Pénzbüntetésre ítéltek egy erőszakos futballszurkolót Heves vármegyében, ami rávilágít az ilyen cselekedetek jogi következményeire.

Rendőrségi intézkedés sportrendezvényen elkövetett garázdaság miatt

Világsztárok és a fanatikus rajongás: Messi esete

Nem csupán a hazai, alacsonyabb osztályú mérkőzéseken fordulnak elő hasonló esetek. A nemzetközi futballvilágban, még a legmagasabb szinten is gyakori a rajongók ellenállhatatlan vágya, hogy a közelükbe kerüljenek kedvenc játékosaiknak, ami gyakran a pályára való behatolással jár. Lionel Messit a földre rántotta egy pályára berohanó szurkoló az Inter Miami puerto ricó-i barátságos mérkőzésén. Az incidens az Independiente del Valle elleni találkozó végén, a rendes játékidő utolsó perceiben történt.

Messit a félidőben cserélték be, a mérkőzés során pedig ezt megelőzően már több néző is a pályára rohant, hogy a közelébe férkőzzön. A biztonsági személyzet azonnal közbelépett, ám az eset hevében Messi, a szurkoló és az egyik biztonsági őr együtt zuhantak a földre. A nyolcszoros aranylabdás játékos láthatóan nem sérült meg, és a pálya túloldalára sétált, amíg a további segítség megérkezett. A legnagyobb botrány azonban a 89. percben történt Puerto Ricóban, amikor egyszerre több szurkoló is áttörte a biztonsági kordont. A biztonságiak olyan szerencsétlenül avatkoztak be, hogy a szurkolót és Messit is a földre vitték. A történtek után a kommentárok felháborodva kérdezték: „Hol voltak az őrök? „Micsoda cirkusz ez! Mindkét csapat feketében, a szurkolók meg lerohanják és felborítják Messit.” Ez az eset jól mutatja a biztonsági személyzet kihívásait és a szurkolók ellenőrizhetetlenségének kockázatát, még egy barátságos mérkőzésen is.

Lionel Messi biztonsági őrök gyűrűjében a pályán

Bajnokok Ligája döntő - A szervezési hiányosságok súlya

A rangosabb események sem mentesek a pályára rohanó szurkolóktól, és a biztonsági intézkedések hiányosságai különösen látványosak lehetnek. Szervezési szempontból nem indult túl jól a Dortmund-Real Madrid BL-döntő: a kezdő sípszó után 30 másodperccel több szurkoló is a pályára rohant. Ilyet már sokszor láttunk, ami viszont meglepő volt, hogy a biztonsági személyzet mennyire nem állt a helyzet magaslatán, hosszú percek teltek el, mire a berohanó nézőket el tudták távolítani, az egyiküknek egy szelfire is volt ideje Bellinghammel.

A folyamat annyira nehézkesen ment, hogy idővel egy-két türelmetlenebb játékos is besegített a rend fenntartásában. Azt már csak zárójelben jegyezzük meg, hogy ez a szervezési hanyagság a futballistákra nézve mennyire veszélyes lehet. Szerencsére nem történt atrocitás és némi várakozás után folytatódhatott a mérkőzés. Ez az eset rávilágít arra, hogy még a legmagasabb szintű, világszerte követett sporteseményeken is lehetnek súlyos hiányosságok a biztonsági protokollokban.

Szurkolók a Bajnokok Ligája döntőjének pályáján, a játékosok között

A magyar derbik feszültsége: Újpest és Ferencváros

Hazánkban is gyakori, hogy a rivalizálás és a feszültség a pályára való behatolás szélére sodorja a szurkolókat, különösen a nagy rangadókon. Ijesztő pillanatok voltak, de szerencsére nem történt nagyobb perpatvar a vasárnapi Újpest-Ferencváros (0-5) élvonalbeli bajnoki futballmérkőzésen azután, hogy az elkeseredett hazai drukkerek a vendégeken akartak elégtételt venni. Régebben ugyanis nem volt ritka, hogy a lila-fehér és a zöld-fehér szurkolók közelharcot folytattak egymással, pofonok csattantak, vagy a rendőröknek kellett közbeavatkozniuk. Előfordult tömegbunyó, letépett és pályára hajított székek látváyában lehetett „gyönyörködni”, játéktérre özönlő drukkerek okoztak riadalmat.

A televíziós felvételekből nem derült ki egyértelműen, hogy pontosan mi történt a lelátón, de azt lehetett hallani, hogy a két tábor a balhé kirobbanása előtt pocskondiázó énekekkel üzengetett egymásnak. Ezt követően sok újpesti szurkolónál elszakadt a cérna, és az oldallelátókon megindultak a Ferencváros drukkerei felé. Percekig állt a játék, a zöld-fehérek szurkolótáborát Dibusz Dénes csapatkapitány próbálta nyugtatni. Közleményt adott ki a rendőrség, amelyből többek között kiderült, hány embert igazoltattak, jelentettek fel és hánynak szabtak ki bírságot Újpesten.

Egy érintett újpesti szurkoló a következőképpen nyilatkozott a történtekről: „Amikor elindultam tegnap délután a derbire, nem számítottam arra, hogy másnap velem lesz tele az internet. Őszintén szólva, nem is szeretek a figyelem középpontjában lenni. Rengeteg üzenetet kapok újpestiektől, akik gratulálnak nekem és büszkék rám. Szeretnék elnézést kérni minden újpestitől, aki rossz szemmel tekintett a történtekre, illetve bocsánatot kérek minden helyszínen lévő ferencvárosi nőtől és gyerektől, az Újpesti Futball Clubtól és az anyukámtól. Remélem, minél előbb visszatérhetek a Szusza Ferenc Stadionba, mert a meccsre járás, a lelátó és ez a csapat jelent számomra mindent.” Ez a nyilatkozat rávilágít a szurkolói magatartás összetettségére, ahol a meggondolatlan cselekedetek mögött sokszor a csapat iránti túlzott szenvedély és az események hevében elhatalmasodó érzelmek állnak.

Incidens Helyszín / Esemény A pályára rohanás oka Kimenetel / Következmények
Andornaktálya Vármegyei I. osztályú futballmérkőzés Játékos védelme (bántalmazás) Pénzbüntetés, garázdaság bűntette
Lionel Messi Inter Miami barátságos mérkőzés Rajongás, játékos közelsége Biztonsági fiaskó, Messi a földre rántva, sérülés nélkül
BL-döntő Dortmund - Real Madrid Figyelemfelkeltés, szelfizés vágya Hosszú kényszerszünet, biztonsági hiányosságok
Újpest - Ferencváros Magyar élvonalbeli bajnoki Elkeseredettség, elégtétel vétel vágya Rendőrségi intézkedések, bírságok, játékmegszakítás
Tömegoszlatás és rendőri intézkedés futballmérkőzésen

tags: #palyara #rohano #szurkolo

Népszerű bejegyzések:

GRC