A Szamóca (Picsa Foci) Játék Szabályai és Története – Egy Echte Magyar Udvari Játék
A gyermek- és kamaszkorban számtalan, rögtönzött udvari játék szórakoztatta a fiatalokat, melyek közül sok a futball szabályait vette alapul, de egyedi csavarokkal egészítette ki azokat. Az egyik ilyen népszerű focipótlék, amely a nagyszünetek vagy iskola utáni délutánok elengedhetetlen része volt, az úgynevezett Szamóca, vagy közismertebb, kissé trágárabb nevén Picsa foci. Ez a játék annyira elvált az „Egyérintő” ősforrásától, hogy saját, részletes szabályrendszere alakult ki, melyet érdemes alaposabban bemutatni.
Mi az a Szamóca (Picsa Foci)?
A Szamóca egy olyan játék, amely egy darab kapu igényével és az egyszeri labdaérintés elvével osztozik az alapszabályokkal, de itt a cél nem feltétlenül a győzelem, hanem sokkal inkább a másik „megszivatása”. Ahogy a bevezető mondás is hirdeti: „Négynél vadászat, ötnél picsa!”
Ez egy echte magyar játék, ahol a győzelem helyett a másik játékos megbüntetése, szórakoztató módon történő kellemetlen helyzetbe hozása került a fókuszba, ami a játék egyediségét adja.

A Játékmenet és a Kapus Büntetése
Amikor valaki beáll a kapuba, elkezdjük számolni, hány gólt kapott. Fontos kiemelni, hogy az, hogy ki szerzi a találatot, az nem érdekes; a hangsúly a kapuson és az általa bekapott gólok számán van.
Gólszerzés és Pontozás
A játékban a gólok értéke változó lehet, ami tovább növeli a stratégiai elemeket és a kapusra nehezedő nyomást:
- A kapufát érintő gól kettőt ér.
- A kapus érintésével szerzett találat szintén kettő pontot jelent.
- A sarkazás vagy a fejes utáni gólért is két pont jár.
- Esetleg a kapus lába között becsorgó labda is két pontot érhet.
Egyes verziókban a dekázgatás után közvetlenül ellőtt labdából szerzett gól értéke annyival növekszik, ahányat pattogtatott az illető a levegőben a labdát.
| Esemény | Pontérték a kapusnak | Megjegyzés |
|---|---|---|
| Normál gól | 1 | |
| Kapufát érintő gól | 2 | |
| Kapus érintésével szerzett gól | 2 | |
| Sarkazás vagy fejes gól | 2 | |
| Kapus lába között becsorgó gól | 2 | |
| Dekázgatás utáni gól | Annyi pont, ahány dekázás | Egyes verziókban, növeli a gól értékét |
| Kapufa nullázása | -Összes pont | A kapufa eltalálása esetén a kapus pontszáma 0-ra esik |
| Vadászat (siker esetén) | -4 pont | Ha a kapus eltalál valakit, és az nem fogja meg a labdát |
A Kegyetlen „Picsázás”
Ha a szerencsétlen kapus bekapott góljainak a száma eléri az ötöt, akkor jön a rettegett „picsázás”. Ez úgy történik, hogy a kapus megáll a gólvonalon, hátat, illetve feneket fordít a többieknek, és előrehajol. Ezután minden résztvevő megpróbálja a hetesről eltalálni őt, jellemzően a fenekét. Ez egy különösen kegyetlen játékelem.
A „De Sade márki” stílusában megfogalmazódott kiegészítés szerint, ha a labda érintette a kapust, az illető rúgó egy méterrel közelebbről próbálkozhat ismét. A picsázásnál az első lövés joga azt illeti, aki az utolsó gólt szerezte, a második lövő az utolsó előtti gólszerző, és így tovább.
Előfordulhat, hogy az ötöst átugorjuk, például ha 4 gól után születik egy kapufás, ilyenkor a kapus egy időre megmenekül, és csak tíznél következik az inkvizíciós eljárás.

Hogyan válhat valaki kapussá? (Szenvedő Alany)
A kapusposzt a Szamócában egyértelműen egyfajta büntetést jelent. Lássuk, mikor válhat valaki a „szenvedő alannyá”:
- Ha kétszer ér egymás után a labdához (kivéve a dekázást).
- Ha ő ér utoljára labdához, és az kimegy az alapvonalon (kivéve, ha a kapufát érintette a lövés).
- Ha az ellőtt labdáját egyből, biztos kézzel megfogja a kapus (ha közben lepattant a földre, az nem ér, de a földön gurított labda érdekes módon igen!).
- Ha picsázásnál az ő lövése megy mellé/fölé utoljára.
- A játék legeslegelején az lesz a kapus, aki legutoljára megérinti kezével a keresztlécet (általában az "akiutoljára megérinti a főső kapufát az a kapus" felkiáltás előzi meg a csoportos rohanást).

A Kapus Mentőövei: Megmenekülési Lehetőségek
Szegény kapusnak azonban két „mentőövet” is dob a szabálykönyv, amelyek lehetőséget biztosítanak a büntetés elkerülésére vagy enyhítésére:
- A Kapufa Nulláz: Ha a cimborák a kapufát találják el (és nem lesz belőle gól), akkor lemegy nullára a nyilvántartott góljainak a száma.
- A Vadászat: Utóbbinál a kapus, ha elérte a 4 büntetőpontot, gyorsan kihalássza maga mögül a labdát, és azt a kezében tartva elkiáltja magát, hogy "Állj!". A társak a kotorászás közben igyekeznek minél messzebb futni tőle. A kapus szavára meg kell állniuk, a hálóőr pedig három lépést jogosult a gólvonalról megtenni, aztán megpróbálja a labdával megdobni valamelyik játékostársát. Ha sikerül eltalálnia, az illető lesz a kapus, kivéve, ha a célpont megfogja a dobást.
Variációk: A „Ragacs” Szabály
A játék további variálhatóságát a „ragacs” léte avagy nem léte biztosította, ami a büntetőpontok kezelésére vonatkozott:
- Ragaccsal: Ennek lényege, hogy ha valaki mondjuk kapusként beszedett három gólt, de kikerül a kapufák közül, akkor a legközelebbi lefokozásánál úgy folytatjuk, mint ha mi sem történt volna, azaz három minuszpont fityeg a neve mellett.
- Ragacs nélkül: Ebben az esetben mindig mindenki tiszta lappal kezd.
- Extrém eset: A ragacs nem személyfüggő, ekkor az új kapus az elődje pontszámát veszi át.
A "Szamóca" Név Eredete
Hogy miért hívják a játékot pont szamócának, azt sokan a mai napig nem tudják. Ez a kérdés fél kamaszkorokat emésztett fel, anélkül, hogy közelebb kerültünk volna a megfejtéshez.
A Játék Tanulságai és Hatásai
Összességében elmondható, hogy a Szamóca egy igen tanulságos játék volt. Fejlesztette a kapus-skilleket, a lövések erősségét és pontosságát, a csapatjátékot, és még a semleges néző is jól szórakozott.
Hátránya, hogy a kapusposzt említése a mai napig enyhe gyomorgörcsöt okozhat néhány ismerősnél, illetve hogy a játék belénevelte, hogy csak 100%-os ziccerben szabad lőni! Emiatt túlzottan önzetlen egyéneknek nem ajánlott, de bizonyos játékosoknak, akik hajlamosak a könnyelmű lövésekre, akár napi fél óra Szamócát is fel lehetne írni.





