San Siro: Az olasz válogatott legendás otthona és a milánói futball szentélye
A San Siro hivatalos nevén Giuseppe Meazza Olaszország Legnagyobb stadionja, amely nemcsak a milánói klubcsapatok, hanem az olasz nemzeti tizenegy számára is ikonikus helyszín. A lombardiai Milánó városa nemcsak operaházáról, a La Scaláról ismert, hanem stadionjáról is, amely egy szent után kapta a nevét, és immár 98 éve rendeznek benne labdarúgó-mérkőzéseket.

Történelem és építészet
A San Sirót az AC Milan egykori tulajdonosa, Piero Pirelli építtette, aki kifejezetten egy futópálya nélküli, angol típusú stadiont álmodott meg. Az építéskor 120 munkás dolgozott 13 és fél hónapon keresztül, és 1926. szeptember 19-én nyitotta meg kapuját egy milanói városi Derbyvel. A stadion névadója, az Inter kétszeres világbajnok (1934, 1938) klasszis labdarugója Giuseppe Meazza, aki 20 éves pályafutását keretbe foglalta az Inter kék-fekete mezében, de pályafutása alkonyán játszott a Milanban és a Juventusban is. A San Siro 1980 óta hivatalos a Giussepe Meazza Stadion nevet viseli.
A stadion sajátos jegyei közé tartozik a tizenegy spirálszerű vasbeton oszlop, amelyek feljáróként is szolgálnak a szurkolók számára. Az 1990-es olaszországi labdarugó világbajnokságra nyerte el jelenlegi formáját, ekkor készültek el a védjegynek számító tartótornyok, illetve felépült a - a keleti oldalt kivéve - harmadik gyűrű.
Fontosabb adatok a stadionról
| Megnyitás ideje | 1926. szeptember 19. |
|---|---|
| Hivatalos név | Stadio Giuseppe Meazza |
| Bérlők | A.C. Milan, F.C. Internazionale |
| Maximális kapacitás | Kb. 80.000 néző (Olaszország legnagyobbja) |
EUROPE’S MOST ICONIC STADIUM! Inter vs Lazio at the San Siro
Az olasz válogatott és a „San Siro-átok”
Bár a stadion az ország legnagyobb arénája, az olasz válogatott számára az elmúlt évtizedekben nem mindig hozott szerencsét. Az oldal összesítése szerint az olasz válogatott az elmúlt húsz évben 13 alkalommal játszott hazai mérkőzést a legendás stadionban, melyek közül csupán hármat nyert meg: egyszer Dánia ellen nyertek még 2012-ben, aztán Angliát verték a Nemzetek Ligájában tíz évvel később, majd Ukrajna ellen jött egy Európa-bajnoki kvalifikációs siker. Ezen kívül hat döntetlenre voltak jók Milánóban, négyszer pedig vereséget szenvedtek, köztük a legutóbbi három alkalommal.
A Football Italia nevű, olasz futballra specializálódott szaklap viszont talált egy meglepő magyarázatot az eredményre: tetszettek volna nem a San Siróban játszani. Legutóbb kilenc gólos győzelem helyett aztán kaptak egy 4-1-es Armani-zakót Donnarummáék, így végül egy mélyen csalódást keltő eredménnyel maguk mögött várhatják a pótselejtezős mérkőzéseket. Ennek ellenére a helyszín varázsa megkérdőjelezhetetlen: felemelő bemenni az olasz válogatott múzeumába, ahol a 2020-as EB győztes érem vár a kiállítás végén, amikor már megnézted Maldini és Materazzi mezeit.

Klubfutball és nemzetközi események
A San Siro Italia három legsikeresebb csapata közül kettőnek - az A.C. Milannak és az F. C. Internazionale Milanonak - az otthona. Itt rendezik a Derby della Madonninát, ahol a milánói csapatok ultrái elosztották egymás között a lelátókat: az Inter Milan kemény magjának a Curva Nord (északi rész), az AC Milan szurkolóinak pedig a Curva Sud (dél) a törzshelye.
- Eddig 3 alkalommal rendeztek Bajnokok Ligája (BEK) döntőt a Meazza-ban.
- Az 1990-es olaszországi labdarugó világbajnokság nyitómeccsét (Argentína - Kolumbia 0-1) szintén itt rendezték.
- Az Inter játékosai 1994 tavaszán saját közönségük előtt emelhették magasba az UEFA kupát a Salzburg ellen.
- 2009-ben több mint 80.000 néző, teltház előtt játszott az Olasz Rugby válogatott Új-Zéland ellen a Meazza-ban.

A jövő és a stadion sorsa
A stadion jövője jelenleg bizonytalan és vitatott. Véglegessé vált a döntés, hogy a milánói önkormányzattól a két klub közös tulajdonába került stadiont lebontják és újjáépítik, hogy alkalmas legyen a 2032-es Európa-bajnokságon meccset rendezni. Abban az Inter Milan is megegyezik a nagy riválissal, hogy a San Sirót nem felújítani kell, hanem új stadionra van szükség. Noha 2023-ban bejöttek a képbe a műemlékvédő szervezetek, akik kulturális műemlék státuszba akarják helyezni az arénát, a két klub amerikai befektetői egy modern, közös használatú arénát terveznek a jelenlegi helyszín közelében.
tags: #san #siro #olasz #valogatott





