Gödöllői Röplabda Club

A Székelyföldi Jégkorong Akadémia és a Gyergyói Hoki Klub: sikerek és fejlődés a jégen

2026.06.21

A székelyföldi jégkorong az elmúlt években jelentős fejlődésen ment keresztül, melynek kulcsszereplői a Székelyföldi Jégkorong Akadémia (SZJA) és a Gyergyói Hoki Klub (GYHK). E két szervezet nemcsak a régió sportéletét formálja, hanem országos és nemzetközi szinten is figyelemre méltó eredményeket ér el, hozzájárulva a magyar jégkorong utánpótlásának erősödéséhez és a felnőtt csapatok sikereihez.

Székelyföldi Jégkorong Akadémia (SZJA): Utánpótlás és Fejlesztés

A Székelyföldi Jégkorong Akadémia 2016-os alapításakor azt a célt tűzte ki maga elé, hogy Hargita, Kovásna és Maros megyében a jégkorong utánpótlását új alapokra helyezze, megerősítse, és fenntartható módon, hosszú távon fejlessze.

A Székelyföldi Jégkorong Akadémia logója

Az Akadémia képzési rendszere nyolc klubra, nyolc központra épül, amelyekben összesen mintegy 1300 gyerek és fiatal tanul jégkorongozni. Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Alcsíkon, Csíkszeredában, Felcsíkon, Gyimesben, Székelyudvarhelyen és Marosvásárhelyen önálló, de az SZJA által koordinált és támogatott fejlesztés folyik. Az egyes hokiműhelyekben zajló munkával párhuzamosan az SZJA közös, úgynevezett válogatott csapatokat is versenyeztet már U12-es korosztálytól kezdődően.

Jégkorong edzés fiatal játékosokkal

A legtehetségesebb, legelszántabb sportolók bekerülnek az U16-os, illetve U18-as elitképzési programba, amelynek helyszíne a csíkkarcfalvi bázis. Az elitképzési programba az SZJA nyolc központjából kerülnek be a legtehetségesebb U16-os, U18-as és U23-as sportolók. A kiemelt képzésben részesülő fiatalok Karcfalván a sportkollégiumban laknak, étkeznek, illetve innen járnak iskolába.

Sikerek a Magyar U18-as Bajnokságban

A magyar jégkorongbajnokság U18-as döntő mérkőzéseit tartották az elmúlt héten, ahol a magyarországi Kárpáti Farkasok a Székelyföldi Jégkorong Akadémia (SZJA) korosztályos csapatával vívta az egyik fél harmadik győzelméig tartó finálét. Az összesítettet 3-2-re nyerte meg a hargitai együttes. A SZJA alap- és középszakasz-győztesként indult a döntő párharcnak, miután a rájátszás elődöntőjében a Gyergyói HK Junior csapatát búcsúztatta 3-1-es összesítéssel.

Az első két találkozót követően 1-1-re állt a párharc, majd a harmadik mérkőzést 5-3-ra vesztette el az SZJA csapata, így győzelmi kényszerben lépett pályára a negyedik mérkőzésen. Azt „kiütéssel” 6-2-re megnyerte - bár az első játékrészben még az érdiek vezettek 2-0-ra - és készülhetett a mindent eldöntő ötödik találkozóra. A tét a magyar bajnoki cím volt, amelyet az idei szezon favoritjának számító SZJA végül 4-1-re nyerve hódított el.

Antal István, az U18-as csapat vezetőedzője büszkeségének adott hangot a siker nyomán, hangsúlyozva, hogy kemény munka áll mögöttük. „A srácok az alapszakaszban kiválóan teljesítettek, érzésem szerint egy kissé talán bele is kényelmesedtek a rájátszásra. Be is bizonyosodott, hogy a rájátszás teljesen más kávéház a jégkorongban, ott nem elég jónak lennünk, a legjobb formánkat kell minden egyes mérkőzésen hoznunk a győzelemhez. Talán az első mérkőzéseken ez még nem tudatosult a srácokban, ezért az elején főleg a védekező harmadban sok hibát vétettünk, amelyek nem voltak ránk jellemzők” - értékelte a teljesítményt. Hozzátette, tanítványainak korábban nem volt részük ilyen küzdelemben, ezért izgultak, ez is közrejátszhatott az elszenvedett első vereséghez. „A másodikat ugyan megnyertük, domináltuk a mérkőzést, de a harmadik mérkőzésen ismét vereséget szenvedtünk, ráadásul az ellenfél egyetlen mérkőzésre került a győzelemhez. De, mint lenni szokott, a nehéz helyzetekben mutatkozik meg a csapat igazi ereje, és bebizonyítottuk, hogy igenis képesek vagyunk a győzelemre. A srácok elvégezték a munkát, harcoltak, odafigyeltek és hajlandóak voltak egymásért dolgozni.”

Infrastrukturális Fejlesztések és Nemzetközi Szereplés

Jégpálya épül Gyimesközéplokon és Csíkszentsimonban - adta hírül a Székelyföldi Jégkorong Akadémia. A fejlesztés célja, hogy a helyi gyermekek könnyebben hozzáférjenek a minőségi jégkorongedzésekhez, elkerülve a hosszú utazásokat.

Jégkorongpálya látványterve Gyimesközéplokon

A magyar utánpótlás-bajnokságoknak egyre meghatározóbb szereplői a Székelyföldi Jégkorong Akadémia korosztályos csapatai. Emellett a nemzetközi tornák mezőnyében is jelen vannak, az U18-as együttes az Elite Cup nevet viselő versenysorozatban szerepel. A Székelyföldi Jégkorong Akadémia legidősebb korosztályos csapata, a Sapientia U23 2018 óta szerepel a felnőtt román bajnokságban, de igazán az Európai Egyetemi Jégkorong Liga számít a saját terepének, ahol a következő napokban is hat mérkőzés vár rá.

Új központtal bővül a 2016-ban alapított Székelyföldi Jégkorong Akadémia. Az utolsó simítások zajlanak Csíkkarcfalván, ahol pénteken elkezdődik minden idők legrangosabb felcsíki sporteseménye, az Egyetemi Jégkorong Világkupa. Csütörtökön eligazító sajtótájékoztatót tartottak a szervezők. Hatnapos nemzetközi jégkorongtorna kezdődik pénteken a Felcsíki Műjégpályán, ahol április 14. és 19. között a romániai egyetemista válogatott mellett a kanadai, az amerikai, a svéd, a cseh, a szlovák, a lengyel és a magyar csapat lép jégre.

Az SZJA filozófiája és a podcast

Tánczos Barna, a Mens Sana Alapítvány elnöke, kiemelte az Akadémia filozófiáját: „Mindig a legjobbakhoz és a legjobbak által elvégzett munkához kell viszonyítanunk magunkat. Akkor tudunk napról napra jobbak lenni, előre lépni, hogyha mindannyian, akik ebben a rendszerben dolgozunk, edzők és vezetők nagyon igényesek vagyunk önmagunkkal szemben, és próbálunk kiválóságra törekedni.”

Az SZJApodcast célja, hogy jégkoronghoz, sporthoz, egészséghez kapcsolódó, sokakat érintő témákat bontson ki különleges meghívottak segítségével. Emellett szeretnének érdekes, tanulságos szakmai pályafutásokat, életutakat bemutatni, amelyek meghatározóak a székelyföldi és az egyetemes magyar sport szempontjából.

A Gyergyói Hoki Klub: Éllovas az Erste Ligában

Nem csak az SZJA írt sporttörténetet a hétvégén, hanem a Gyergyói Hoki Klub is, amelyik egyazon napon két különböző bajnokságban, két különböző országban, két különböző pályán egyszerre lett bajnok. Ez a történelmi siker aláhúzza a klub dominanciáját és erejét.

Győzelem az Erste Ligában

Az edzőváltáson átesett SC Csíkszereda 5-1-re kikapott a vendég címvédő Gyergyói HK-tól a jégkorong Erste Liga vasárnapi székely rangadóján. Az éllovas GYHK a folytatásban alig hibázott, Bodó Christopher két gólt és egy gólpasszt jegyzett.

A Gyergyói Hoki Klub játékosai ünnepelnek győzelem után

A mérkőzés részletes adatai:

JÉGKORONG ERSTE LIGA - 20. FORDULÓ

SC CSÍKSZEREDA (romániai)-GYERGYÓI HK (romániai) 1-5 (1-2, 0-3, 0-0)

Csíkszereda, 1950 néző. V: Rencz, Gergely, Gherorghies, Magyar (mindhárman romániaiak)

CSÍKSZEREDA: Melnyicsuk - Salló, Kristó / Kovács E., Ahola / MacEachern, Both - Péter, Gymer, BECZE / Antal, Patryk, Dolezal / ROAKLY N. (1), Silló, FODOR 1 / Nyisztor, Márton, Kedves T. Edző: Péter Róbert

GYERGYÓ: Rinne - Haaranen (2), Williams / Mesikämmen (1), Sárpátki / Sándor B., Szabó T. - ORBAN (2), GERADS 1 (1), BODÓ 2 (1) / Vincze P., Tranca, Szigeti / Ambrus G. (2), CSÁSZÁR 1 (1), Väyrynen 1 / Csiszer, Ravasz, Ádám. Edző: Markus Juurikkala

Kapura lövések: 30-34

Emberelőny-kihasználás: 3/0, ill. 1/0

Mestermérleg a Csíkszereda elleni rangadó után

Péter Róbert, az SC Csíkszereda edzője így értékelt: „Az első és harmadik harmad egyaránt kiegyenlített játékot hozott, a második játékrészt rontottuk el nagyon. Felkészültünk a Gyergyó ellen, mégis szinte ugyanazokból a helyzetekből kaptunk gólt, amiket előtte videón megtekintettünk, és amikből készültünk. Hatvan percen keresztül nem tudtunk olyan tempóban hokizni, mint a Gyergyó, sajnos ezúttal a padunk is rövid volt.”

Markus Juurikkala, a Gyergyói HK edzője, elmondta: „Gyengébb időszakon vagyunk túl, kevésbé voltak sikeresek az elmúlt mérkőzéseink. Gondjaink voltak a góllövéssel, nem igazán volt meg az az energiaszint, ami a csapatunkat jellemzi. Örülünk annak, hogy képesek voltunk visszatalálni, és mind a Brassó ellen, mind ezen a meccsen képesek voltunk gólokat szerezni, amivel eddig hadilábon álltunk, legalábbis az elmúlt pár hetet nézve. Azt gondolom, ez volt a különbség.”

Erste Liga Tabella

Az alábbi táblázat az Erste Liga aktuális állását mutatja, kiemelve a Gyergyói Hoki Klub vezető pozícióját:

Erste Liga tabella

AZ ERSTE LIGA ÁLLÁSA

# Csapat M Gy H V +/- P
1. Gyergyói Hoki Klub 20 16 0 4 91-42 48
2. Corona Brasov 20 14 1 5 82-60 43
3. UTE 19 12 1 6 78-54 38
4. DEAC 20 7 3 10 67-56 32
5. DVTK Jegesmedvék 19 9 1 9 60-53 31
6. Sport Club Csíkszereda 20 7 1 12 55-62 25
7. Budapest Jégkorong Akadémia 19 5 3 11 58-67 21
8. FEHA 19 2 0 17 50-87 16

A Gyergyói Hoki Klub játékosai a magyar válogatottban

Az Erste Liga-győztes Gyergyói Hoki Klub játékosai közül Ravasz Csanád, Sárpátki Tamás és Vincze Péter csatlakozik a magyar jégkorong-válogatott keretéhez. Ők mindannyian abban bíznak, hogy a végső szűkítés után már az utazó csapat névsorában is ott lesz a nevük a soron következő elit vébé kezdetéig. Ambrus Gergővel és Fejes Nándorral is számolt a szakvezetés, de ők sérülés miatt nem segíthetik a nemzeti csapatot ezúttal. Fontos megemlíteni, hogy a válogatott edzői stábjában dolgozik Szilassy Zoltán, a GYHK vezetőedzője is. Majoross Gergely szövetségi kapitány kiemelte: „A hét közepén Svájcba utazó keretben több olyan játékos is lesz, akit szeretnénk látni topellenféllel szemben, kíváncsiak vagyunk, mire képesek. Ezzel párhuzamosan a Szombathelyen és Győrben játszó keretben pedig lesznek olyanok, akik tavaly a világbajnokságon is szerepeltek. Mindenkinek lesz esélye megmutatni, hogy az előttünk álló dupla hetet záró szűkítés után is a keretben a helyük.”

tags: #szekely #jegkorong #akademia #gyergyoi #hoki #klub

Népszerű bejegyzések:

GRC