Szurkolói csoportnevek: Identitás, Eredet és Jelentés
Volt már olyan csapatod, amelynek neve „1. csapat” vagy „Irodai csapat” volt? Legyünk őszinték - ezek a nevek nem éppen izgalmasak. Egy jó csapatnév személyiséget, kreativitást és egy kis szikrát ad a csoportodnak. A munkahelyi csapatnevek egy egyszerű csapatot szoros kötelékű csapattá alakíthatnak, amelyben mindenki úgy érzi, hogy valami különleges részese. Akár okos, szokatlan vagy egyenesen inspiráló nevet keres, a megfelelő név megadja az alaphangot a kapcsolatok és a szórakozás számára. Készen áll arra, hogy elhagyja az unalmas neveket, és találjon egyet, amelyre a csapata büszke lehet? Kezdjük!
Egy egyedi csapatnév több, mint csak egy címke - hatékony módja a csapat identitásának erősítésének és az együttműködés javításának. A csapatvezetők és menedzserek számára egy egyedi és átgondolt név kitalálása növeli a morált és elősegíti a tartozás érzését.
Tippek a sikeres csoportnév kiválasztásához
Mielőtt belemerülnénk a szurkolói csoportok specifikus és gyakran viharos világába, érdemes megvizsgálni az általános elveket, amelyek minden erős és emlékezetes csoportnév alapját képezik.
Helyezze előtérbe az eredetiséget
Az eredetiség biztosítja, hogy a név kiemelkedjen és tükrözze a csapat célját, értékeit és identitását. Az egyedi nevek növelik a csapat morálját és tartós benyomást hagynak. Kerülje az ismétlődéseket és az általános ötleteket, mivel ezek gyengíthetik a csapat egyéniségét és hatását.

Biztosítsa az inkluzivitást és az érzékenységet
A csapatnévnek minden tag számára szimpatikusnak kell lennie, és tükröznie kell a tagok sokszínű hátterét és nézőpontjait. Kerülje a szlenget és az olyan kifejezéseket, amelyek sértőek lehetnek vagy félreérthetőek. A névválasztás átgondolt megközelítése elősegíti az egységet és a tiszteletet a csoporton belül.
Legyen egyszerű és könnyen megjegyezhető!
Az egyszerűség a kulcs a hatékony csapatnévhez. A legjobb csapatnevek könnyen betűzhetők, kiejthetők és megjegyezhetők. Segítenek elősegíteni az elismertséget és a büszkeséget. Ha kipróbálja, hogyan hangzik egy név hangosan kimondva, az segíthet biztosítani, hogy egyértelmű és hatásos legyen.
Tükrözze a csapat céljait és értékeit
A legjelentősebb nevek közvetlenül kapcsolódnak a csapat küldetéséhez vagy céljaihoz. A csoport céljához kapcsolódó név megerősíti identitását, és büszkeséget és összetartozás érzését kelti a tagok között.
Vonja be a csapatát!
A névadási folyamatban való együttműködés biztosítja, hogy mindenki érezze magát bevonva és képviselve. A csapattól származó ötletek és javaslatok összegyűjtése elősegíti a felelősségvállalást és erősíti a csoport kohézióját.
Ezeket a tippeket követve a csapatvezetők olyan neveket alkothatnak, amelyek mélyen rezonálnak, erősítik a csapat identitását és összhangban vannak a céljaival.
Fülbemászó focicsapatnevek
Most, hogy áttekintettük az általános névadási alapelveket, térjünk át a szurkolói csoportok specifikus, gyakran szenvedélyes és összetett világára, ahol a nevek még erőteljesebb jelentéssel bírnak.
A szurkolói csoportok világa: Ultrák és Huligánok
„Pontosan tudtam, mi ez a jellegzetes surrogó hang, de már semmit sem tehettem. A szomszéd szektorból egyenesen felénk kígyózó, fekete füstcsíkot húzó rakéta feltartóztathatatlanul vágódott be közénk. És a következő pillanatban a barátom fejét elöntötte a vér…” (Super Tifoso)
Az 1979-es újságidézet Vincenzo Paparelli Lazio-drukker míszerésznek állít emléket, aki egy bajnoki focimeccs alatt lett a brutális szurkolás áldozata. A látványosságot fokozó pokoli szerkezet a szerencsétlen fiatalember bal szemén keresztül fúródott az agyába. Az elsősegély kéznél volt, de már nem lehetett tenni semmit. Annak ellenére, hogy az erőszak egyre inkább elharapózik a lelátókon, a drukkerek közötti összecsapások még ritkán végződnek tragédiával.
Már itt fontos tisztázni, hogy alapvetően kétféle fanatikus szurkolói stílusról beszélhetünk.
Ultrák: A látvány és a szenvedély
Az egyik csoportot a leginkább Dél-Európára és Dél-Amerikára jellemző ultrák képviselik, akiket általában a lakóhely vagy baráti szálak kötnek össze. A csoporton belül szigorú hierarchia létezik, a vezér szavát a fiatalok feltétlenül elfogadják. Az ultrák szurkolói tevékenységük során elsősorban a látványra helyezik a hangsúlyt, és többnyire csak verbálisan heccelik az ellentábort. A latin eredetí ultra szó jelentése: valamin túl, szélsőséges. A tagok elfogadnak egyfajta életstílust, amelyhez hozzátartozik, hogy fizetésük jelentős részét kedvenc focicsapatuk buzdítására fordítják. A stadionon belül állandó törzshellyel rendelkeznek, szünet nélkül, mindvégig állva biztatják csapatukat, és rendszeresen elkísérik őket az idegenbeli mérkőzésekre is. Amikor az olasz Fiorentina ejtőernyőzött a C2-es osztályba, 20 000 szurkolója maradt hí a bukottakhoz. Meglehetősen bizarr látvány lehetett, amikor a vidéki meccseken valósággal megszállták a néhány ezres kisvárosok utcáit.

Az ultrák eredete és terjedése
Amikor a nyugat-európai társadalomban az ifjúság éppen emancipációs harcát vívta a hagyományos tekintélyek (egyház, család, pártok) ellen, a fociszurkolók fiatal nemzedéke is saját útjára lépett. A mozgalom az urbánus, munkás-diák lázadó kultúrából nőtte ki magát. Az első szervezett csoportok az 1960-as évek végén Olaszországban bukkantak fel, ahol nagy hagyományai vannak a minőségi szurkolásnak. A transzparensek azonban csak az 1964-es BEK döntőn jelentek meg a lelátón. A legrégebbi ultracsoportnak az AC Milan 1968-ban alapított - azóta már megszínt - Fossa dei Leoni (Oroszlánbarlang) neví szurkolói táborát tartják. Ezt követően gomba módra szaporodtak a hasonszőrí digó bandák: a Sampdoriánál (UTC), az Internél (Boys) vagy éppen a Napolinál (Napoli Ultras). Az itáliai stílus azután villámgyorsan teret hódított magának Európában, és tömegmozgalommá vált. A volt szocialista tömbben csak a rendszerváltás után legalizálódhattak, ekkor azonban elemi erővel tört a felszínre az elfojtott brutalitás. A kilencvenes évekre magának a mozgalomnak a létét kezdte fenyegetni az egymás közötti erőszak, az ultrákkal szemben fokozódó állami represszió, és a futball elüzletiesedése. A stadionban a különböző csapatok ultráinak fizikai érintkezése szinte lehetetlenné vált, ezért az erőszak az utcára szorult, illetve az ultrák és a rendőrök közti erőszakká fajult. Az ultracsoportok többnyire spontán szerveződés útján születnek a leendő tagok lakóhelyén, munkahelyén, esetleg kedvenc kocsmájában. Az egykori kulcsos lakótelepi fiatalok a hatvanas évek gazdasági recesszióitól sújtva kezdetben csak a stadionok legolcsóbb szektoraiba tudtak bérletet váltani. Ezeket az úgynevezett kanyarokat (curva) aztán igyekeztek hatalmas zászlókkal leválasztani a többi szurkolótól, és ezzel demonstrálni különbözőségüket. Később a gazdasági fellendülés alatt is híek maradtak eredeti szektoraikhoz, ezért a szögletzászlók környéke ma is veszélyes hely az ellenfél játékosai számára. A szurkolói tábor nagyságától függően egy csapat akár öt-hat ultracsoportot is kitermelhet, akik olykor egymás torkának (is) esnek.
Színkavalkád és az ultra nevek jelentése
A szurkolótáborok közötti különbséget leginkább a színek, szimbólumok és dalok demonstrálják. Előszeretettel állítanak össze kedvenc csapatuk mérkőzéseire koreográfiákat. Ezek témája általában a klub vagy a csoport dicsőítése, esetleg az ellenfél kigúnyolása lehet. Hatalmas transzparenseket és zászlókat készítenek saját nevükkel, amelyekkel beborítják szektorukat, hogy a kívülállók is könnyedén azonosíthassák őket. Az általánosan elterjedt felvarrók, sálak mellett a ’90-es években megjelentek az arc- és hajfestések is - természetesen a kedvencek színeivel. Európában annak idején az ógermán törzsek viseltek harci színeket, tetoválásokat. Az öltözet mellett a rangadókon pirotechnikai bemutatóban is gyönyörködhetünk. Alkalmazása a középkori keresztény ünnepekre vezethető visz-sza. Az egyházi körmeneteken a tíz, a fáklya látványa, a puskapor durrogása az ördög elízésére szolgált. Egy igazi ultratábor sem létezhet azonban görögtíz, bengáli fáklya és füstbomba nélkül. A szegényebb egyesületek beérik kerítészászlókkal, pénztár- és WC-papír gurigákkal és petárdákkal is. A zajkeltés legfontosabb eszközei a dobok, kürtök, megafonok és természetesen a vezérszurkoló által levezényelt rigmusok. A magyar drukkerek szegényes dalkészleteivel szemben - amelyek többnyire az ellenfél ócsárlásában ki is merülnek - a nagy hagyományokkal rendelkező ultrák az egész mérkőzést úgy éneklik végig, hogy még csak nem is repetáznak. Legtöbbször adott fülbemászó dallamra (Guantanamera, Bella ciao, Ének az esőben) írják a buzdító szöveget.
Az ultracsoportok már névválasztásaikkor is igyekeznek eltökéltségüket tükrözni. A vissza-visszatérő Hooligans, Ultras, Fedayn (öngyilkos terrorista), Irriducibili (eltántoríthatatlanok) nem nagyon szorulnak magyarázatra. A dögcédulákba karistolt név utalhat a csapat színeire (Green Dragons - Zöld Sárkányok), a szurkolói csoport stadionban elfoglalt helyére (Curva Sud - Déli Kanyar) vagy a kabalaállatára (Ultra Viola Bulldogs). Az erőt és híséget, vagy egyéb harciasságot jelképező fenevadak (oroszlán, sárkány, cápa, sas) mellett igen népszeríek a halálfejes, kalózos vagy a jobb- és baloldali szimbólumok (vaskereszt, Che Guevara, sarló és kalapács) is. Mindezeket sokszor az évszámokkal, rövidítésekkel ellátott pajzs alakú címeren ábrázolják.

Társadalmi és politikai ellentétek
Manapság két ellenséges szurkolótábor összecsapását majdnem akkora várakozás előzi meg, mint a csapatok megmérkőzését. A nemzedékeken átnyúló, tradicionális ellentétek sokféle okra eredeztethetőek. A gazdaságilag eltérő regionalitású országokban például gyakran lép fel az észak-dél szindróma. Az egy régión (pl. Ruhr-vidék, Észak-Olaszország, Északkelet-Magyarország) belüli ellentétek szinte minden országban fellelhetőek, de a provokatív beszólásokat az egy városon belüli eltérő egzisztenciájú szurkolói táborok ellentéte is kiválthatja. A Manchester United a város jómódú polgári kerületeiből verbuválja tagjait, míg a Manchester City legtöbb szurkolója a prolik közül kerül ki. Olaszországban megtalálhatóak a klasszikusan szélsőbaloldali táborok (Lazio, Verona, Ascoli, Inter), és a szélsőjobb (Livorno, Atalanta, Pisa) képviselői is. A Brigate Neroazzuro nyíltan kardoskodik az ultrabaloldali eszmék mellett, és mások is szívesen választanak olyan provokatív neveket, mint a Fekete-Vörös Brigádok. „Senkinek sem kegyelmez az Opposta Fazione, Kevesen vagyunk, de mindenki fasiszta". A legtöbb esetben a rasszista és antiszemita agressziók elkövetői is ezeknek a csoportoknak a tagjai. De a zsidóságukat büszkén vállaló fanatikus szurkolók sem a koncentrációs táborokban elpusztított milliókat tekintik példaképüknek. A holland Ajax Amsterdam és az angol Tottenham Dávid-csillagos ultrái a palesztinokat kordában tartó izraeli fegyveresek egyenruháit vásárolják. Az etnikai szinten felmerülő ellentétek főképpen a többnemzetiségí országokban jelentkeznek. Eklatáns példa erre a spanyol Real Madrid és a katalán Barcelona tradicionális ellenségeskedése. Hasonló megosztottság figyelhető meg Belgiumban (flamand-vallon ellentét), Svájcban (a német, a francia és az olasz kantonok rivalizálása), vagy a volt Jugoszláviában (szerb, horvát nemzet). Ritkábban ugyan, de két szurkolótábor barátságával is találkozhatunk Európa-szerte, amelyeket sokszor a közös színek (Ferencváros - Rapid Wien, Újpest - Fiorentina), azonos politikai elvek (Sevilla - Deportivo La Coruna) vagy éppen a közös ellenség gyílölete tart össze.
Huligánok: Az erőszak vonzásában
A másik speciális szurkolói csoport kifejezetten a balhé kedvéért látogatja a mérkőzéseket. Ezt a csoportot az Angliában kialakult (Birmingham City - Zulus, Chelsea - Headhunters), és leginkább Kelet-Európában (Legia Warszava - Legia, Partizan Beograd - Grobari) elterjedt huligán mentalitás képviseli, akik az erőszakra helyezik a hangsúlyt. Ők azok, akik egy-egy idgenbeli meccs előtt megpróbálják megfélemlíteni az ellenfél táborát, és holtrészegen felvonulva a város utcáin, válogatás nélkül törnek-zúznak, és útjukba akadó autókat borítanak fel. Maga a hooligan szó eredetét homály fedi, de sokan egy régi londoni ír családig (O’Houlihnan) vezetik vissza, amely hírhedt volt botrányairól, kötekedő férfitagjairól. A labdarúgás és a vele járó erőszak egészen a középkori Angliához vezethető vissza, ahol II. Edward király 1314-ben éppen azért tiltotta be ezt a - többnyire disznóhólyaggal játszott - játékot, mert rengeteg halálos áldozattal járt. A modern időkben a XIX. század végén jelent meg újra az erőszak a focipályákon. Amikor 1885-ben a Preston North End 5:0-ra verte az Aston Villát, a két csapat szurkolói kövekkel és botokkal támadtak egymásra. A két világháború között nem nagyon akadt példa a focihuliganizmusra, ám az 1950-es évek végén újra felbukkant Latin-Amerikában. Az egyik legemlékezetesebb példája ennek az a labdarúgó-háború, amely 1969-ben tört ki Salvador és Honduras között egy mérkőzés utáni verekedés következtében. A hetvenes években az erőszak még jórészt kimerült a bíróvadászatban, ám a fokozott rendőri jelenlét következtében a szurkolói csoportok egyre inkább a biztonsági erők ellen fordultak. Kövekkel, botokkal és a stadionok felszaggatott székeivel támadnak a pajzsokkal védekező rendőrökre, akik gumibotos rohamokat indítanak a hangadók tömegből való kiemelésére. A huligánok maszkként használva sálaikat, védekeznek a felismerhetőség és a könnygázlövedékek ellen. A Lazio-drukkerek egy részének kedvenc jelszava: „Kevesebb focit, több rugdosást” (Meno calcio, piu calci). A Heysel-tragédia után az angol szurkolókat veszélyességi kategóriák szerint osztályozzák (A, B, C), és utóbbiak képviselőit a világ összes stadionjából kitiltották. Ezzel az igazi erőszakos megmozdulások áttevődtek Kelet-Európára (Lengyelország, Bulgária). A legdurvább jelenetek azonban a volt Jugoszlávia stadionjaiban játszódnak le, ahol a gyílölet a háború okozta fájdalmakra is visszavezethető. Szerencsére a játékosok személye az esetek többségében szent és sérthetetlen, időnként azonban bekövetkezik a tragédia. Andrés Escobar kolumbiai labdarúgót egy felháborodott szurkoló lőtte agyon, mert az ő öngólja után esett ki a csapat az 1994-es vb-ről. Azok a focisták sincsenek azonban biztonságban, akik a klub legnagyobb riválisához igazolnak át. A Barcelona szurkolói a mai napig nem bocsátották meg Figo árulását.

Hazai szurkolói csoportok
Senkit ne tévesszen meg a cím! A hazai ultrák és huligánok éppoly fanatikusak, mint külföldi példaképeik, pénzügyi lehetőségeik és a magyar futball színvonala azonban ugyancsak behatárolják a látványos szurkolás lehetőségeit. Többségük szélsőjobboldali elveket vall, ami nem túl meglepő a negyvenéves szovjet megszállás után. Az első szervezett magyar szurkolócsoportok a ’90-es évek elején alakultak, elsősorban a fővárosi nagycsapatok mellett, azóta azonban a vidékiek is felsorakoztak mellettük.
Fővárosi csoportok
- A Ferencváros nagy szurkolótáborral rendelkezik ugyan, de az Üllői úton inkább az angol-holland stílus a jellemző, akik a látvány helyett inkább a verekedésben jeleskednek. A fradisták első számú csoportja a Green Monsters. 1995-ben alakultak, de mára az egyik legszervezettebb, legütőképesebb társulattá váltak az országban. Híen követik csapatukat az idegenbeli mérkőzésekre, rengeteg helyreállító munkát okozva ezzel a MÁV dolgozóinak. Meg kell említeni még a jórészt ferencvárosi fiatalokat tömörítő, rendkívül lelkes Stormy Scamps-et (SS). A legkeményebbek azonban a kettes szektort birtoklók.
- Mielőtt lecsúsztak volna a másodosztályba, a hazai zöld-fehérek számára a lilák okoztak időnként színvakságot. Az újpestiek vezető csoportja az 1992-ben alakult Ultra Viola Bulldogs, akik alaposan felkészültek a mífajból. Dalaik változatosak, félelmetes zászló- és transzparensarzenáljuk már-már a nyugat-európai meccsek hangulatát idézi. Miután a Megyeri úton hallgatólagosan megtírték a pirotechnikai eszközök használatát, időnként lila ködbe burkolták a stadiont. A violás kutyakölyköket a fiatalokból álló, igen lelkes Ultra Korps legénysége adja. Ők azonban inkább csak ugatnak, mint harapnak, a Viola Kaos huligánjai azonban nem szívesen maradnak ki a nagyobb csetepatékból. A két tábor gyílölködése még a szocialista időszakra vezethető vissza, amikor az Újpestet hivatalosan támogató belügyminisztériumi alkalmazottak szívesen gyakorolták a gumibot használatát a fradistákon.
- A Budapest Honvéd rajongói az 1988-as alapítású Ultra Red Boys-ba tömörülnek. Itt míködik a Nuova Guardia, valamint a félelmetes hírí Szelídek is.
- Ami pedig a Hungária körútiakat illeti, hiába az MTK tradicionális jó szereplése, tragikusan kevesen vesznek részt a Blue Front bulijaiban. Idehaza senkivel sincsenek jóban, de a többség nem foglalkozik velük, kivéve talán a váciakat.

Vidéki csoportok
A vidéki ultrák közül a nyíregyházi (Mastiffs, Keleti Front) debreceni (SZUD), diósgyőri (Harcosok) és fehérvári (Red Blue Devils) klubok a legmeghatározóbbak. A győri UCSK egyik képviselője azonban arra panaszkodik, hogy őket már meg sem akarják verni a rivális csoportok, annyira kevesen vannak. Üdítő jelenségként tínik fel a hazai mezőnyben a debreceni Vadmacskák és a Sóstói Hableányok neví hölgykoszorús brigád, amelyek ugyanolyan fanatikus szurkolók, mint a srácok.
Tragédiák és Konzekvenciák
Heysel-tragédia
A világtörténelem legtöbb áldozatot követelő stadionkatasztrófáihoz általában ugyan semmi közük nem volt az ultráknak, egy kivétel azonban itt is akad. 1985. május 29-én a belga fővárosban túlfítött szurkolók ezrei készülődtek a BEK-döntőre a zsúfolásig megtelt Heysel-stadionban. A Juventus-Liverpool-találkozó előestéjén az angol szurkolók egy csoportja már kimutatta méregfogát. Az igazi csata azonban a mérkőzés délelőttjén kezdődött a belvárosban, igaz, ekkor még csak a kórusok csaptak össze. Ám ahogy teltek-múltak az órák, az angolok közül egyre többen kerültek alkoholmámorba. Az eredeti jegyelosztási terv szerint az O és N szektorokba az olasz, a X és Y szektorokba pedig az angol szurkolókat helyezték volna el az állóhelyi részeken, a Z és az M szektor pedig maradt voln...
Néhány ismert szurkolói csoport és jellemzőik
| Csoport neve | Csapat/Klub | Jelentés/Jellemző |
|---|---|---|
| Fossa dei Leoni | AC Milan | Oroszlánbarlang, az egyik legrégebbi ultracsoport |
| UTC | Sampdoria | Olasz ultracsoport |
| Boys | Inter | Olasz ultracsoport |
| Napoli Ultras | Napoli | Olasz ultracsoport |
| Fedayn | Általános ultrahívő név | Öngyilkos terrorista (jelentés) |
| Irriducibili | Általános ultrahívő név | Eltántoríthatatlanok (jelentés) |
| Green Dragons | Példa (zöld színű csapat) | Zöld Sárkányok, a csapat színeire utal |
| Curva Sud | Példa | Déli Kanyar, a stadionban elfoglalt helyre utal |
| Zulus | Birmingham City | Angol huligáncsoport |
| Headhunters | Chelsea | Angol huligáncsoport |
| Grobari | Partizan Beograd | Kelet-európai huligáncsoport |
| Green Monsters | Ferencváros | Az egyik legszervezettebb magyar szurkolói csoport |
| Stormy Scamps (SS) | Ferencváros | Lelkes fiatalokból álló csoport |
| Ultra Viola Bulldogs | Újpest | Az újpestiek vezető csoportja, kabalaállatra utal |
| Viola Kaos | Újpest | Újpesti huligáncsoport |
| Ultra Red Boys | Budapest Honvéd | A Honvéd rajongóit tömörítő csoport |
| Vadmacskák | Debrecen | Női szurkolói brigád |
| Sóstói Hableányok | Fehérvár | Női szurkolói brigád |
tags: #szurkoloi #csoport #nevek





