A Ferencváros BL-útja: Népligeti diadal a Thüringer ellen és a Metz elleni csoportelsőségért vívott harc
Már beért a munka, amit a fradista lányok az egész idényben beletettek az elitliga selejtezőkörébe. Mivel már megvan a playoffkört kihagyó minimum második hely az A-jelű BL-csoportban, a maradék három meccs már felkészülési jellegű az éles negyeddöntőre. A Fradi tehát 18 ponttal második, s csak annyi a kérdés, az is marad vagy esetleg megelőzi a listavezető Metzet, ehhez azonban a hátralévő három meccsen négy ponttal többet kellene szereznie a francia klassziscsapatnál. Az FTC szilárdan szerepelt az idei Bajnokok Ligájában, és nagyszerű lehetőségei vannak az final fourba jutásra.

A Népliget varázsa: Hazatérés és a Thüringer legyőzése
A Ferencváros női kézilabdacsapata kilenc év után tért vissza igazi otthonába, a népligeti csarnokba Bajnokok Ligája-meccsen. A teljesen felújított Elek Gyula Aréna kellemes emlékeket hozott elő a szurkolókból. Ott jártunk a különleges hangulatú találkozón. "Az ellenfeleink már a népligeti fák között hallják majd, hogy itt bizony a pokol vár rájuk" - mondta Bognár László, a Ferencváros női kézilabdacsapatának ügyvezető igazgatója, miután kiderült, hogy az európai szövetség (EHF) engedélyt adott a Ferencvárosnak, hogy az Elek Gyula Arénában fogadja a következő három Bajnokok Ligája-ellenfelét. Újra BL-meccs volt a Népligetben.

A népligeti katlanban utoljára 2008 januárjában rendeztek BL-meccset, akkor a Fradi 36-28-ra verte a Buducnostot. Később a csarnok nem felelt meg az EHF elvárásainak, többek között a befogadóképessége volt alacsony. Ez nem változott, viszont jelentősen felújították az arénát, és mivel a BL-meccseknek eddig többnyire helyet adó SYMA-csarnok foglalt, így külön engedéllyel a Thüringert, a Metzet és a Buducnostot is a régi bázisán fogadhatja Elek Gábor csapata. Már a játékosok bemutatásánál lehetett érezni, hogy valóban egy különleges élményben lesz részük azoknak a szurkolóknak, akik közel tíz éve láttak itt utoljára BL-csatát.

Egy órával a találkozó előtt már több száz Fradi-szurkoló lepte el a népligeti edzőközpontot, de nem csak a kézimeccs miatt, ugyanis a focicsapat edzőmeccset játszott az Elek Gyura Aréna tövében a Tatran Presovval. "Fradi-hétvégét tartunk, kihoztam a gyereket is, megnézzük a focistákat, utána pedig jöhet az ünnep a szentélyben. Nagyon vártam már, hogy ne Dabasra kelljen kijárnunk, vagy a SYMA-ba, ahova ugyan sokan beférünk, de köszönőviszonyban sincs azzal a hangulattal, ami a Népligetben van" - mondja kérdésünkre János, akinek nyolcéves kisfia először jár a népligeti katlanban nemzetközi kézimeccsen. Geráék gondoskodtak róla, hogy jó hangulatban sétáljanak át az arénába a szurkolók, ugyanis Hajnal és Varga góljával 2-1-re nyertek.
„Nem is lehetett ennek más vége, csak az összeomlás” – médiakutató a NER széteső médiabirodalmáról
A teljesen felújított Elek Gyula Arénába belépve pedig valóban európai színvonalú fogadtatásban volt részük a szurkolóknak. "Megvettem a bérletet, így itt leszek mind a három hazai BL-meccsen, nincs az az ár, ami eltántorítana attól, hogy itt legyek. Dabasra is jártam, a SYMA-ba is, de azért ez az otthonunk" - válaszolja kérdésünkre Attila.
Sándor és Gábor Nagykátáról jöttek, azt mondják, mióta az eszüket tudják, minden egyes nemzetközi találkozón ott vannak. "Amikor még meg sem volt ez a csarnok, én már akkor jártam Fradi kézimeccsekre, mióta pedig felépült, mindig itt voltunk, amikor csak tudtunk. Volt egy Kometal Szkopje elleni BL-döntő, amikor itthon kettővel nyertünk, de Szkopjéban néggyel kikaptunk. Az odavágón itt voltam, soha nem felejtem el azt a meccset" - meséli Gábor. "Úgy lettünk bajnokok, hogy az ellenfél az utolsó percben kapufára lőtte a labdát, én pedig beugrottam érte. Azóta is ott van a kertben a kis faházamban féltett ereklyeként őrzöm."
A Fradi mostani keretéből az ominózus Buducnost elleni meccsen Szucsánszki Zita és Zácsik Szandra játszott, előbbi egy, utóbbi nyolc gólt lőtt, ám a többieknek új volt ez a hangulat. A szurkolók biztatása azonnal átragadt a Ferencvárosra, Faluvégi révén megszerezte a vezetést, és többet nem adta ki a kezéből. Gyorsan elhúzott 7-3-ra, ahonnan ugyan 10-9-re még feljött az elmúlt években Németországban egyeduralkodó Thüringer, de innentől nem volt megállás. A szünetben 15-10-re vezetett a Ferencváros, a második félidőből pedig három perc sem telt el, a németek máris időt kértek (17-10-nél), mindhiába, a Fradi lendülete tovább tartott, a 38. percben pedig már tíz volt közte (21-11) - a közönség rá is számolt azonnal a Thüringerre. A vége 32-24 lett. A német Thüringert nagyon magabiztosan, 32-24-re verte a Fradi, a vendégek edzője is azt mondta, hogy ebben a csarnokban esélyük nem volt.
Herbert Müller, a németek vezetőedzője is a szurkolókat emelte ki. "Nagyon jó csapat a Ferencváros, nagyon szeretem a játékát, és most is remekül játszott, de ennek a különbségnek a legfőbb oka most a közönségben keresendő. Hihetetlen hangulatot teremtettek, nagyon ritkán játszunk ilyen hangulatú csarnokban. Bár az első félidőben ugyanolyan jól játszottunk, mint a Fradi, mégis az volt az érzésem, hogy ma esélyünk sincs ellene." Planéta Szimonetta, a németek magyar játékosa, aki korábban a Győrben játszott, a meccs után így nyilatkozott: "Győri kötődésemből adódóan mindig a legkeményebb arcát láthattam a Fradinak. Tudtam, hogy ez most is így lesz, számítottam arra, hogy a végén bedarálnak bennünket." Szucsánszki Zita a 2008-as meccsen is ott volt, így külön öröm volt számára, hogy ismét a Népligetben léphetett pályára BL-meccsen. "Köszönet mindenkinek, aki elintézte, hogy itt játszhassunk. Tudjuk, hogy sokan nem férnek be ebbe a csarnokba, de higgyék el, nekünk nagyon jó, hogy itt játszhatunk." Szombaton telt ház volt, 1300-as zsúfolódtak be a Népligetbe, a lefújást követő közös ünneplés után pedig együtt énekelték az Eddától az Egy ez a tábor című dalt.

A következő kihívás: A Metz és a csoportelsőség
Folytatás február 25-én a Metz ellen. A Metz továbbra is a 16 csapatos BL-mezőny egyetlen veretlen együttese, tízmeccses nyerősorozatban van, csak a Storhamar ellen hullajtott el egy pontot a rajton. A leghatékonyabb támadóteljesítménnyel is büszkélkedhet (11 meccsen 325 gól, 29.54-es meccsátlag), a dánoké a legkevésbé eredményes (293 gól, meccsenként 26.63). A Metz egyik kulcsembere továbbra is Sara Bouktit, aki 68-szor volt eredményes, ezzel harmadik a BL góllistáján. Az őszi meccsen - amely egyébként első csatájuk is volt a nemzetközi kupaporondon a Storhamar ellen - az FTC 27-21-re győzött Norvégiában, Angela Malenstein 7, a túloldalon Kristina Venn 6 gólt szerzett a találkozón. A Storhamar korábban a Krim ellen szerezte meg harmadik győzelmét az idényben, azóta két meccset is elvesztett.

"Kemény idegenbeli meccs lesz. Olyan csapatról az ellenfelünk, amelyik jól teljesít otthon." "Harcos ellenfélre számítok, hiszen a Storhamarnak pontokra lenne szüksége ahhoz, hogy biztosítsa helyét a következő körben. Gyors csapatról van szó, épp ezért nagyon oda kell figyelnünk a visszarendeződésre, hogy ne engedjünk lerohanásokat és könnyű gólokat nekik. Szeretnénk jobban teljesíteni, mint a legutóbbi hazai meccsünkön, hogy ezzel köszönjük meg a szurkolóknak a fantasztikus támogatást, amit a Bajnokok Ligájának ebben a részében mutattak." "Ez egy újabb hazai meccsünk, és sok szempontból nagyon fontos, mert veretlenek akarunk maradni, mert az a célunk, hogy a csoport élén végezzünk egy olyan csapat ellen, amely rengeteg gondot okozott nekünk az első találkozónkon, tele nagyon jó játékosokkal." "Szerintem jók az esélyeink. Megmutattuk, hogy tudunk szorosan játszani a legjobb csapatokkal is, és egy jobb napon meg is verjük őket. Ha úgy alakítunk ki egy jó védősort, hogy futni tudjunk velük, akkor szerintem megfelelő játékot tudunk nyújtani."
A BL A-csoport kiemelkedő statisztikái
| Csapat / Játékos | Eredmény | Leírás |
|---|---|---|
| Metz | Veretlen | A 16 csapatos BL-mezőny egyetlen veretlen együttese, tízmeccses nyerősorozatban van, csak a Storhamar ellen hullajtott el egy pontot. |
| Metz | Legmagasabb gólszám | 11 meccsen 325 gól, 29.54-es meccsátlag (leghatékonyabb támadóteljesítmény). |
| Dán csapatok (általánosan) | Legalacsonyabb gólszám | 293 gól, meccsenként 26.63 (legkevésbé eredményes). |
| Sara Bouktit (Metz) | 68 gól | Harmadik a BL góllistáján. |
| Sofia Bardrum (Dán csapat) | 41 gól | A dánok legjobb gólszerzője. |

Egyéb európai és hazai kézilabda hírek
Természetesen emellett még egy BL- és három Európa-liga-meccsel is jelentkezünk a játéknapról a Sport1-en és a Selekt alkalmazásban, valamint nem feledkezünk meg egy nagy férfi Bundesliga-rangadóról sem.
Női Európa Liga és további BL-mérkőzések
Időben előbb két találkozót a Selekten tudunk mutatni (vasárnap hajnali Sport1-es ismétléssel). A B-csoportban a kétpontos norvég Sola fogadja a listavezető román Ramnicu Valceát (5 pont), amelyre győzelem estén fel tud zárkózni egy ponttal. Azután következik a C-csoport rangadója, amelyben lengyel Lubin (4 pont) fogadja az eddig hibátlan (6 p.) német Blomberg-Lippét. Ugyancsak a 4 pontos hazai második fogadja a 6 pontos listavezőt az A-csoportban, amelyben a korábban a BL-ben is megforduló Thüringer HC látja vendégül a román Dunarea Brailát. A két csapat elsőmeccse Buzauban 26-22-re végződött, a románok legeredményesebbje a horvát Katerina Jezic volt 5 góllal.

Női hazai bajnokságok eredményei magyar játékosokkal
Vámos Petra három góljával a címvédő Metz HB 41-23-ra legyőzte a Paris 92 csapatát a női kézilabda Francia Kupa szombati elődöntőjében. A Metz másik magyar válogatott játékosa, Albek Anna lábujjsérülés miatt hiányzott a keretből. A szövetség honlapja szerint a fináléban a májusi Európa Liga négyes döntő házigazdája, a JDA Bourgogne Dijon lesz Vámosék ellenfele. Az idény végén visszavonuló Szikora Melinda hét védése ellenére a Német Kupa-győztes Borussia Dortmund 33-31-re kikapott a HSG Blomberg-Lippe otthonában a német női bajnokság alapszakaszának utolsó fordulójában, így a második helyen végzett, mert szombati ellenfele megelőzte. Szabó Anna négy, Faragó Luca három, Kuczora Csenge két gólt lőtt az Európa Liga-címvédő, és idén is elődöntős Thüringer HC-ban, amely otthon 36-33-ra nyert a HSG Bensheim/Auerbach ellen, és a negyedik helyen zárt. Az idény végén távozó csapatkapitány, Szabó Laura öt találata ellenére a BSV Sachsen Zwickau 29-27-re kikapott Göppingenben. A két együttes így helyet cserélt a tabellán, a Göppingen jutott a rájátszásba, a Zwickaunak pedig a bennmaradásért kell küzdenie a szezon hajrájában. Fazekas Virág négy góljával a Sönderjyske otthon 29-23-ra nyert a Bjerringbro FH ellen a dán női bajnokságban. Kácsor Gréta két találatával a CSM Slatina 29-26-ra nyert a CSM Targu Jiu otthonában a román női élvonalban. A hozzá hasonlóan Európa-bajnoki bronzérmes Papp Nikoletta egyszer talált be a CS Minaur Baia Maréban, amely hazai pályán 33-25-re kikapott az SCM Ramnicu Valceától. Korsós Dorina két, Töpfner Alexandra egy találatával a Rapid Bucuresti 34-22-re győzött a nyeretlenül sereghajtó CSM Galati otthonában. Török Lilly három gólja ellenére a CBM Morvedre 23-19-es vereséggel távozott a Rocasa Gran Canaria otthonából a spanyol női élvonalban.

Férfi Bundesliga rangadó
Marad még estére is izgalmas közvetítésünk a férfiak közül, a német Bundesliga két óriása csap össze. A pillanatnyilag 3. helyen álló Kiel a legutóbbi három idényből kétszer is bajnok Magdeburgot fogadja, amelynek öt ponttal van kevesebbje, de nemzetközi kötelezettségei miatt hárommecses elmaradásban van.
tags: #thuringer #metz #bl #meccs





