Gödöllői Röplabda Club

Tottenham Hotspur – Ajax Amsterdam: A Bajnokok Ligája Elődöntő Visszavágójának Elemzése

2026.04.24

Az emberiség többsége még fel sem ocsúdott a Liverpool történelmi fordításából, a rá következő napon érkezett az újabb hősies fordítás, a Tottenham Hotspur ugyanis az 1:0-ra elveszített hazai mérkőzést követően egy 3:2-es győzelemmel, idegenben lőtt több góljának köszönhetően búcsúztatta az Ajaxot. Ez a mérkőzés emlékezetes maradt a szurkolók számára, hiszen a Tottenham drámai körülmények között, a legutolsó percekben harcolta ki a továbbjutást.

Az Ajax Kezdőcsapata és Formációja

Az Ajax a mérkőzésnek a várható kezdőcsapatával vágott neki, pontosabban csak vágott volna, ugyanis a csapat brazil szélsője, David Neres az utolsó pillanatokban megsérült, így a helyére a dán válogatott Kasper Dolberg került a kezdőbe. Ettől a változtatástól azonban a csapat alapvető formációja változatlan maradt, így a hollandok egy 4-3-3, 4-2-3-1 közötti átmenettel vágtak neki a találkozónak. A védelem a megszokott módon állt fel, előttük De Jong szűrt és osztogatott, miközben Schöne egy sokkal inkább box-to-box középpályásra hajazó tevékenykedett, Donny van de Beek pedig a szezon korábbi meccseihez hasonlóan közvetlenül a csatárok mögött játszott, rengeteg mozgással.

Ajax kezdőcsapat felállása és taktikája

A Tottenham Kezdőcsapata és Formációja

A vendég együttesben a csapatkapitány Lloris előtt a megszokottnak mondható védőnégyes kapott helyet, az egyetlen kérdésesebb pont a balhátvéd Rose volt, az első meccshez hasonlóan azonban megőrizte a kezdő pozícióját a walesi Ben Davies-zel szemben. A középpályán Victor Wanyama feladata volt a hazai támadások megszűrése, Eriksen és Sissoko a támadások dinamikájáért volt felelős, míg Dele Alli a számára leginkább testhezálló, csatárok mögötti terület bejátszását kapta feladatul. Mauricio Pochettino célja egyértelmű volt a 4-4-2 gyémánt hadrendjével, mégpedig az első mérkőzés második félidejéhez hasonlóan a pálya centrumának az uralma, hogy az Ajax minél kisebb eséllyel tudjon a labdabiztos középpályásain keresztül előretörni, ezáltal pedig inkább a szélek felé terelni a játékot.

Tottenham kezdőcsapat felállása és taktikája

A Mérkőzés Kulcsmozzanatai és Taktikai Megoldások

A letámadás gyakorlati megvalósulásának mikéntjét már rögtön az első perctől kezdve láthattuk, miután már a középkezdést követően megrohamozták a hazaiak labdakihozatalát. A presszinget a brazil Moura indította, akinek a fő mozgása általában a középpálya vonalából indult, majd innen a labdát birtokló hátvéd felé irányult, miközوني testtartásával, futásának irányával igyekezett kizárni a túloldali védőt a játékból, megelőzve hogy könnyed cicázás áldozatává váljon. Mögötte persze rögtön felsorakozott a Son-Alli-Eriksen sor, akik a hazaiak egy újabb vonalát igyekeztek kivonni a labdabirtoklásból. Ennek részeként a labdához közelebb tartózkodó szélső Lucashoz hasonlóan feljebb nyomult a pályán, igyekezve elzárni a passzsávot a szélső hátvéd felé, de legalábbis kockázatosabbá tenni a passz megjátszását.

Az Ajax azonban idén már nem először mutatta meg, hogy a hatékony felkészítés nem csupán olyan konkrét meccsszituációkban tud működni, amikre az edző célzottan felkészítette a csapatot, hanem megfelelő csapatösszhangot kialakítva a játékosok önállóan is maguk javára tudják fordítani a helyzeteket. Ennek egyik ékes példája volt De Jong mozgása, aki miután érzékelte, hogy folyamatos őrizetet kap a londoniak részéről, elkezdte okosan manipulálni azt. Egy másik praktikus megoldás az Ajax részéről a Tottenham védelmének manipulálása volt, mégpedig a szélső játékosaik segítségével. Ezen megoldások során a szintén a játékosorientált védekezés gyengeségét igyekeztek kihasználni, annak is egészen pontosan a reaktív mivoltát, valamint hogy megfelelő mozgásmennyiséggel viszonylag könnyű elszakadni. Ez azonban lehetőséget biztosított arra, hogy az Ajax alapjátékának szerves részét képező kényszerítőkkel ki tudják hozni a labdát ezekből a helyzetekből, mégpedig a szélső támadó és védő összjátékának eredményeképp.

Mindeközben persze az ellenfél térfelén sem szerénykedtek az amszterdamiak, ugyanis játékuk fő aspektusát, az úgynevezett túltöltéseket ezúttal is hatékonyan tudták alkalmazni, aminek levédekezéséhez a vendégek inkább nem próbálták kiegyenlíteni a területi emberfölényt, hanem inkább a következményekre figyeltek, így ekkor megelőzve hogy átfussanak rajtuk, inkább hátrébb húzódtak és területet védtek. Ilyenkor az Ajax megpróbálkozott mélységi beindulásokkal, amelyekkel vagy helyet szabadíthatott fel, vagy passzopciót biztosított a védelem mögött, ezeket azonban a vendégek védelme ez esetek többségében szépen olvasta, így komolyabb helyzet nem lett belőlük.

Ennek részeként még a vendégekénél is intenzívebb presszinggel próbálták hibára kényszeríteni a Spurs hátsó sorát, majd az azokból szerzett labdákból gyomrosokat bevinni a londoni védelemnek. Így aztán Dolberg egy sokkal direktebb letámadási feladattal lett megbízva, mint a túloldalon Lucas, ugyanis állandósított nagy intenzitással kellett a két vendég hátvéd között őrjáratoznia, hátrapassz esetén pedig még Llorist is minél jobban zavarnia. Mögöttük a Tadic-van de Beek-Ziyech hármasfogat fő feladata az volt, hogy a támadásokat igyekezzenek a szélek felé terelni, hiszen Pochettino csapatának felállásában csupán a két szélsőhátvéd helyezkedett el azon a területen, őket pedig könnyebb feladat lett volna becsapdázni.

Azon esetekben, mikor ezek ellenére sikerült a londoniaknak átverekedniük magukat az Ajax védelmén, a szinte csak Lucas őrizetével megbízott védelemből váltottak ki, általában az egyébként éppen nem túl jó napot kifogó Blind. A baszk csatár beállításával ugyanis rögtön formációt is váltott az együttes, Lucas ugyanis kimozoghatott a szélre, míg Eriksen és Sissoko egymás mellett foglalták el a helyüket, felváltva biztosítva egymás előretöréseinek. Llorente pedig azonnal mozgott a center pozícióba, ahol célzottan a testi fölényének kihasználása volt a cél. Így aztán rögtön kimozgott Blind oldalára, aki szinte semmilyen ellenállást nem tudott tanúsítani ellene, lehetőséget biztosítva ezzel az Ajax letámadásának átívelésére. Egy idő után aztán már az is nyilvánvalóvá vált, hogy De Ligt sem képes tartani őt, így aztán szinte bárhova mozogva szabadon tudta lefejelni a rá felívelt labdákat.

Az argentin edző másik fontos edzői húzása az Ajax térfelén való játék újraszervezéséből adódott, amivel lényegében egyszerre tette veszélyesebbé csapatát a kapu előtt és immunisabbá a kontrákra. Ennek részeként sokkal bátrabban vezényelte fel a támadóit az Ajax tizenhatosáig, ahol a támadónégyesének kapu elé tolásával össze tudta húzni a hazaiak védelmét, ígéretes területeket felszabadítva a tizenhatos szélein a felfutó szélső hátvédek számára. Azáltal ugyanis, hogy immáron a Tottenham is két-két szélső játékossal játszott, ha lendületbeli előnyük volt támadásoknál, sebességből képesek voltak megverni az amszterdamiakat.

Ezen megindulások ellen a Spurs még Neres hiányáért lehet hálás, hiszen azzal hogy Tadicnak kellett kimennie a helyére a bal szélre, rengeteg sebességet veszítettek arról az oldalról, illetve Tadic intelligens visszalépéseit is középről, nem volt meglepő hogy ten Hag inkább beküldte Sinkgravent a szélre, amivel rögtön több fantázia lett az akcióikban.

Lucas Moura gólöröme

A Tottenham Drámai Fordítása és Továbbjutása

Bár a szerencse végül melléjük állt, nem mondható hogy érdemtelenül jutott volna tovább a Spurs, ugyanis az idei szezonban ők játszottak a legjobban az Ajax ellen, ráadásul mindkét meccsen nagyszerűen nyúlt bele Pochettino. A Tottenham Hotspur, miután az első félidőben hátrányba került, a második félidőben drámai fordulatot vett a mérkőzés. Fernando Llorente beállítása után a csapat támadójátéka sokkal több veszélyt jelentett az Ajax kapujára. Lucas Moura, aki korábban már szerzett egy gólt, a második félidőben további két találattal segítette csapatát. Az egyik gólját az utolsó percben szerezte, ami végül a továbbjutást jelentette a Tottenham számára. A Tottenham így 3-2-re nyert idegenben, és az idegenben lőtt több góljának köszönhetően bejutott a Bajnokok Ligája döntőjébe.

Ajax vs Tottenham (2-3) | Lucas Hat-Trick Send Spurs To UCL Final | UEFA Champions League Highlights

Szabó Attila Futballanalitikai Pályafutása

A mérkőzés kapcsán érdemes megemlíteni Szabó Attila nevét is, aki a futballanalitika területén tevékenykedik. Szabó Attila 2008 tavaszán ment Londonba, hogy angolul tanuljon, ami a pénzügyi szektorban is fontos. A nyelviskola után érdekes világba csöppent, és szivarokkal kezdett foglalkozni, sikeres szivarszakértővé vált. Később a foci és a számok iránti szenvedélye vezette a futballtudomány képzés felé, amit a Tottenham és a Middlesexi Egyetem közösen indított. Jelenleg az akadémiai csapatok edzéseit figyeli, a játékosok adatait tölti fel egy zárt rendszerbe, és a meccsvideókat elemzi szoftverek segítségével. Célja, hogy Premier League-csapatnál dolgozhasson elemzőként.

Futballanalitika és adatvezérelt edzés

A Tottenham akadémiáján a játékosok teljes kiértékelése már kilencéves kortól elkezdődik, a GPS-rendszert tizenöt éves kortól használják, az összes csapat edzőpályája pedig be van kamerázva. Edzések után a játékosok visszanézhetik a róluk készült videókat, ami házi feladatnak számít. Figyelik a gyerekek viselkedését is, hiszen sokszor a személyiségjegyek, a nyomáskezelés és a mentális erő dönt a játékosok sorsáról. Az edzők nem ellenségesek az adatokkal szemben, tudják, hogy az elemzés fontos kiegészítője az edzői munkának, és segíthet a taktikai változtatásokban és a hibák kijavításában.

Szabó Attila szerint a foci elemzése rohamosan fejlődik, és elképzelhető, hogy a jövőben az NFL-hez hasonlóan a mérkőzések közben is szünetek lesznek az adatok hasznosítása érdekében. A célja, hogy Premier League-csapatnál dolgozhasson elemzőként, ehhez pedig megszerezte a szükséges edzői és elemzői papírokat. Bár sajnálja, hogy a gyerekfocit fel kell adnia, szükséges lépés ez a fejlődéséhez.

A Tottenham Játékosai Amszterdamban Ünnepelnek

A Tottenham játékosai Amszterdamban ünneplik az Ajax kiütését. Ez a győzelem a csapat számára rendkívül fontos volt, hiszen a Bajnokok Ligája döntőjébe jutottak, ami nem mindennapi esemény a klub történetében. A Tottenham, miután másfél éve nem vett játékost, és minden pénz az új stadionra és a Wembley bérleti díjára ment el, váratlanul jutott a BL döntőjébe. Bár a Liverpool elleni döntőt elvesztették, a szezonban nyújtott teljesítményük így is kiemelkedő volt.

Tottenham játékosok ünneplése

Az Ajax okkal szomorkodhat, azonban valószínűnek tartom, hogy játékosaik közül járnak majd még elődöntőben többen is, még ha nem is feltétlenül jelenlegi klubjukkal.

tags: #tottenham #hotspur #ajax #amsterdam #helyzetek

Népszerű bejegyzések:

GRC