A magyar labdarúgó-válogatott diadala az 1952-es olimpián: A törökök elleni mérkőzés Kotkában
A magyar labdarúgó-válogatott története során számos emlékezetes pillanatot szerzett a sportrajongóknak, és az 1952-es nyári olimpia Helsinkiben, a futballtorna különösen fényes fejezetet jelent. Az olimpia színhelyén játszott selejtező mérkőzések után a győztes csapatok kerültek az I. fordulóba, megkezdve ezzel az érmekért folyó küzdelmet. A csapat játékának színvonala fokozatosan emelkedett és tetőfokát az I. félidő második felében érte el, majd a torna során egészen az olimpiai bajnoki címig jutott.
Az első lépések az olimpián: Olaszország legyőzése
Az olimpiai szereplés a magyar csapat számára július 21-én, Helsinkiben kezdődött az Olaszország elleni mérkőzéssel. MAGYARORSZÁG-OLASZORSZÁG 3:0 (2:0) volt az eredmény az I. fordulóban. A magyar csapat sokkal jobban játszott és helyzetei alapján még nagyobb gólaránnyal is győzhetett volna. Ez a magabiztos győzelem megalapozta a további sikereket.

A turkui régióban, Kotkában: Negyeddöntő Törökország ellen
A negyeddöntőben a magyar válogatott Törökországgal mérkőzött meg. A mérkőzésre 1952. július 24-én, Kotkában került sor, derült, hűvös időben, 19:00-kor, amely nappal kezdődött. MAGYARORSZÁG-TÖRÖKORSZÁG 7:1 (2:0) eredménnyel zárult az olimpiai II. forduló, vagyis a negyeddöntő.
A Népsport is beszámolt: „Jó játékkal, fölényesen győzött a magyar válogatott”. A magyar csapat óvatosan kezdett a vizes, csúszós pályán, s az óvatoskodás több hibát eredményezett, különösen a támadósor játékában. A magyar csapat jobb formában játszott, jobb teljesítményt nyújtott, mint az olaszok ellen az első félidőben. A török csapat nem igazolta jó hírét.
A mérkőzés mozzanatai és a török kapus bravúrjai
Annak ellenére, hogy hatalmas fölényünk mégsem jutott kifejezésre további gólokban az első félidőben, elsősorban a sok pontatlan lövés, de még inkább a török kapus igen jó védése volt az oka, aki a hét gól ellenére is szinte a mezőny legjobbja volt. A törököket csak a kapus bravúros védései mentették meg a kétszámjegyű vereségtől. Csatársorunk időnként sziporkázóan szellemesen játszott.
A mérkőzés során több figyelemre méltó esemény is történt:
- „Bozsik átemeli a labdát Ertanon és Puskáshoz játszik. Puskás elfut és nyolc méterről hegyes szögből, félmagasan kapura lövi a labdát.”
- „Zakariás viszi fel a labdát. Bozsik kéri tőle de Zakariás körülnéz és a jobb helyzetben lévő Cziborhoz játszik.”
- „Puskás vezeti a labdát, s a kaputól mintegy 22 méternyire a török jobb fedezet dancsolja. Szabadrúgás. A török védők nem állnak sorfalat.”
A török csapat egyetlen gólját szabadrúgásból szerezte: „A kaputól mintegy 17 méternyire Lóránt kezén akad el a labda. A szabadrúgásnak Ercüment Güder áll neki és a labda a magyar sorfal fölött a bal felső sarokba jut.”
A második félidő és a gólzápor
Szünet után még jobbá, még korszerűbbé vált a magyar csapat játéka. Ebben a játékrészben védelmünkön a török csapatnak csaknem minden támadása elakadt. Újabb szögletet ért el a magyar csapat. A szép játékról áradoztak az újságok, szakemberek, szurkolók egyaránt. Határozottan jobban játszott a magyar csapat, mint vasárnap.
A mérkőzés végén a magyar csapat hatalmas fölénye ellenére sem tudta sokkal több gólra váltani a helyzeteit, de a 7:1-es végeredmény így is egyértelmű volt.
Az 1952-es olimpiai futballtorna menetrendje (magyar vonatkozással)
Az alábbi táblázatban összefoglaljuk a magyar válogatott mérkőzéseit az 1952-es Helsinkii olimpián, a Turku régióban játszott találkozókat is beleértve:
- I. forduló:
- Dátum: 1952. július 21.
- Helyszín: Helsinki
- Mérkőzés: Magyarország - Olaszország
- Eredmény: 3:0 (2:0)
- II. forduló (negyeddöntő):
- Dátum: 1952. július 24.
- Helyszín: Kotka
- Mérkőzés: Magyarország - Törökország
- Eredmény: 7:1 (2:0)
Az olimpiai aranyérem, ami még a szervezőket is meglepte | Az olimpia a jegyzőkönyvben
Puskás Ferenc, az irányító zseni
Puskás Ferenc szerepe kiemelkedő volt ebben a csapatban. Ha valaki Puskást, ezt a kis kövérkés úriembert látja, arra gondol, hogy egy ilyen ember hogyan kaphat helyet ebben az olimpiai bajnokcsapatban. De amikor a pályán látja játszani, rájön arra, hogy Puskás az agya és a motorja ennek az együttesnek, aki irányít és végrehajt, aki ízig-vérig labdarúgó. Már az olimpia során megállapítottuk, hogy nem sok ilyen labdarúgó művésze van a világnak, talán rajta kívül egy sincs. Ezen a mérkőzésen még jobban is játszott, mint az olimpiai döntőben.
Az olimpiai bajnoki cím felé
A II. félidőben már lényegesen jobb játékot mutatott a magyar csapat és megérdemelten szerezte meg az olimpiai bajnoki címet. A mérkőzés utolsó negyedórájában már jelentős fölényben játszott a magyar csapat, ekkor a labda jóformán állandóan a jugoszlávok térfelén pattogott. Mindent összevetve a magyar csapat győzelme teljesen megérdemelt. A szép játékról áradoztak az újságok, szakemberek, szurkolók egyaránt.
A mérkőzés befejezése után a pálya szélén felállítják a győzelmi emelvényt. Puskás, a magyar csapat kapitánya áll fel középre. Felhangzik az olimpiai harsona, kiosztják az érmeket. Ez volt az 1952-es Helsinkii olimpia, ahol a magyar válogatott történelmet írt.

tags: #turku #1952 #magyar #labdarugo #valogatott





