Gödöllői Röplabda Club

A Weiner Leó öröksége: Emlékezés és a Hajnali Kosarasok közössége

2026.06.22

A kosárlabda nem csupán egy sportág, hanem olyan közösségi élmény, amely évtizedeken át képes embereket összekötni. Ennek a különleges, sporton túlmutató közösségi szellemnek a megtestesítője volt Weiner László, mindenki által ismert nevén Leó. A „kiráj” - ahogy ő kérte, kisbetűvel és pontos j-vel írva - a Hajnali Kosarasok királyságának alapítója és vezetője volt, akinek személyisége és elhivatottsága mély nyomot hagyott a magyar kosárlabdázásban.

A Hajnali Kosarasok csapata több mint négy évtizede jár össze heti két hajnalon, hogy a sport iránti szenvedélyüknek hódoljanak. Leó ebben a közösségben nemcsak játékostárs, hanem kapocs is volt sok kosárlabda-fanatikus barát és azok családja között. A Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége a magyar kosárlabdáért önzetlenül tenni kész sportemberek utolsó mohikánjaként emlékszik rá.

Hajnali Kosarasok csapata a pályán

A Weiner László Memorial Kosárlabda Fesztivál (WLM)

Leó emlékét ma már rangos esemény őrzi: immár ötödször rendezték meg a Hajnali Kosarasok a Weiner László Memorial Kosárlabda Fesztivált a Tungsram Sportcsarnokban. A torna nem csupán a sportról, hanem a közös értékekről is szól.

Az idei tornán számos csapat vett részt, hogy közösen emlékezzenek meg a „szürke eminenciásról”:

  • MAHajnali Kosarasok és Hajnali Titánok
  • Esztergom és Budapest Bank
  • Multisport SE és Hobbi SK
  • HVG és a Szombati Kosarasok

A WLM-en immár hagyomány, hogy a közös sportolás, együtt töltött idő és jóízű beszélgetések mellett azokra is gondolnak a résztvevők, akiknek nehezebb sors jutott. A közösség az elmúlt években rendszeresen gyűjtött ruhát, tartós élelmiszert, és élelmiszer-egységcsomagokkal támogatták a rászoruló családokat.

Zenei és közösségi élet a Weiner Leó nevével fémjelzett intézményekben

Bár a név sokaknak a sportpályákról cseng ismerősen, a Weiner Leó Zeneiskola és Zeneművészeti Szakgimnázium is szerves része a közösségi kultúrának. Az intézmény oktatói, köztük a néhai Sztán István trombitaművész, évtizedeken át formálták a jövő generációit. Az ő tiszteletére rendezték meg a közelmúltban az I. Zeneiskolai Rézfúvós Fesztivált, amelyre több mint 200 nevezés érkezett.

Zenei esemény a Weiner Leó Zeneiskolában

A sport és a kultúra metszéspontja jól mutatja, mennyire fontosak azok a közösségi terek, ahol a tehetséggondozás és a bajtársiasság találkozik. Ahogy Leó mondta: „Azt kívánom, hogy ti is innen menjetek nyugdíjba, én ugyanis innen mentem!” - ez az üzenet ma is érvényes minden nagykőrösi és fővárosi sportközösség számára.

tags: #weiner #leo #kosarlabda

Népszerű bejegyzések:

GRC