Gödöllői Röplabda Club

Az Arsenal sapkák története és a klubikonikus '89-es szezonja

2026.06.22

Az Arsenal Football Club gazdag története során nemcsak a játékával, hanem az egyedi és felismerhető szerelésével is nyomot hagyott a futballvilágban. Kezdve a klub alapításától, egészen a modern kori ruházatig, minden részlet a klub örökségét és identitását tükrözi. Ebben a cikkben az Arsenal sapkák jelentőségét, valamint a klub mezének fejlődését vizsgáljuk meg, különös tekintettel az 1989-es ikonikus szezonra.

A kezdetek és a piros szín eredete

Az 1886-ban Woolwich-ban alapított, eredetileg The Royal Arsenal néven ismert klub története a piros szín felvételével kezdődött. Szűkös költségvetésből dolgozva a klub úgy döntött, hogy a legolcsóbb módja egy mez beszerzésének az volt, ha az ex-Forest játékosokéhoz hasonló színű szereléssel látják el a csapatot. Az eredeti mez sötétvörös, hosszú ujjú inget, gallért és három gombot tartalmazott elöl. Az inget fehér térdig érő rövidnadrággal és nehéz gyapjúzoknival viselték, kék-fehér csíkokkal. Ezt a sötétvörös mezt viselte a csapat az 1913/14-es szezonban, amikor először játszott a Highburyben.

Az első Arsenal mez

Beardsley, Parr és Bates nagylelkűsége, akik mezeket biztosítottak, és arra ösztönözték a klubot, hogy pirosban játsszon, több más csapatot is arra sarkallt, hogy kövesse az Arsenal példáját. Az egyik leghíresebb példa a Sparta Praha, melynek elnöke, Dr. Petric 1906-ban Londonba látogatott. Miután megnézte a Woolwich Arsenal mérkőzését, hazatért Csehszlovákiába, és annyira inspirálta a mez, hogy azt követelte, csapata is ugyanolyan színekben játsszon.

Herbert Chapman innovációi és a modern mez születése

A mez, ahogyan ma ismerjük, Herbert Chapman, a "Nagy Újító" 1925-ös érkezésével született meg. Attól függően, hogy melyik forrásnak hiszünk, Chapman vagy észrevett valakit a pályán, aki piros ujjatlan pulóvert viselt fehér ing felett, vagy golfozott a kor híres karikaturistájával, Tom Websterrel, aki valami hasonlót viselt. Akárhogy is, a "megjelenés" inspirálta a menedzsert, hogy új szerelést hozzon létre, amely piros inget kombinál fehér gallérral és ujjakkal.

Herbert Chapman és az Arsenal mez fejlődése

Chapman modernizáló taktikus volt, támogatta a számozott mezek és a fehér labdák használatát, és jelentős változtatásokat eszközölt a klub mezén is az 1933/34-es szezonra. Abban az évben fehér ujjakat adtak a korábban teljesen piros inghez, és kék csíkokat is bevezettek a zoknikba. Az 1950-es években egy második mezt is kifejlesztettek, hogy elkerüljék a színütközéseket a hasonló szerelést viselő ellenfél hazai csapataival.

A klub híres ágyú logója 1967-ben jelent meg először a mezen. Ezzel az inggel nyerte meg az Arsenal az első híres "dupláját", mind a bajnoki címet, mind az FA-kupát az 1970/71-es szezonban. Az 1970-es évek végén először szerepelt a mezen egy mezgyártó logója, ebben az esetben az "Umbro". Két évvel később az "O2" váltotta fel a játékszergyártót, mielőtt a "Fly Emirates" vette át a szponzorációt 2006-ban, egy nyolc évre szóló megállapodás keretében.

Jelképek és különleges kiadások

A klub címere is hordozza a történelmet. Az 1886-ban Woolwich-ban alapított, The Royal Arsenal néven ismert klub alapítását ünneplő design 15 babérlevelet tartalmaz a klub címerének bal oldalán, ami a klubot alapító 15 férfi által fizetett hatpences érmék hátoldalán lévő részleteket tükrözi - a babérlevelek az erőt is jelképezik. A címer jobb oldalán lévő 15 tölgyfalevél a helyi Royal Oak kocsmában találkozó alapítóknak állít emléket. A mez címere visszatér az Arsenal elsődleges designjához, miután a 2011/12-es szezonban egyedi, 125 éves évfordulós változatot viselt.

Az Arsenal címere

A 2005/06-os szezonban, a klub utolsó Highbury-ben töltött idényének emlékére - amely 1913 óta az Arsenal otthona volt - a "Gunners" különleges "vörös ribizli" színű mezt viselt. A 2007/08-as szezonban a klub piacra dobott egy fehér idegenbeli mezt vörös ribizli színű rövidnadrággal, amely Herbert Chapman klubra gyakorolt hatására emlékeztet, valamint egy vörös ribizli és sötétkék harmadik mezt, amelyről úgy tartották, hogy az Arsenal első csíkos próbálkozása volt.

Az 1989-es ikonikus szezon és a sapkák

Az 1989-es ikonikus szezon, amikor a csapat az Anfielden nyert bajnoki címet az utolsó fordulóban, különleges helyet foglal el a klub történetében. Az Anfielden elért győzelem 20. évfordulójának megünneplésére a sárga és kék idegenbeli mezt az akkori, 1989. május 26-i híres éjszakán viselt modell alapján tervezték. A 2009/10-es szezonra tervezett idegenbeli mez "éjkék" designnal készült, polo gallérral, amelyet az 1930-as évek mindent meghódító csapata által viseltek ihlettek.

Az 1989-es Anfield-i győzelem

Az "Arsenal 89 Cap" a múlt és a jövőbeli sikerek ünnepe, tisztelgés az ikonikus '89-es csapat előtt, amely az Anfielden nyerte meg a bajnoki címet a szezon utolsó mérkőzésén. Ez a sapka bármilyen öltözéket könnyedén feldob. Az "Arsenal Since 1886 Cap" pedig az Arsenalhoz illő utolsó simításként szolgálhat az öltözékekhez. Feldobhatod, hogy megvédd a bőröd a naptól, vagy viselheted, hogy hűvösen tartsd a fejed futás közben. Bármit is dönts, ez az exkluzív sapka tökéletes kiegészítője bármely ruhatárnak.

Modern Arsenal sapka

A klasszikus design az 1970-es évek szereléseiből merít ihletet, tiszta, kifinomult megjelenéssel büszkélkedhet, tömör piros testtel és fehér ujjal, piros "speed stripe" részlettel. A rövidnadrág fehér, piros "speed stripe" díszítéssel. A kék (obszidián) design elemek eredete Chapman innovatív megközelítésében rejlik a játékhoz.

tags: #arsenal #sapka #1889 #es #arsenal #feliratos

Népszerű bejegyzések:

GRC