Dedecsik Ferenc és a dunaújvárosi jégkorong emlékezete
A sporttörténelem és a személyes életutak gyakran összefonódnak egy város kulturális örökségével. Dunaújváros jégkorongélete évtizedek óta meghatározó része a helyi közösségnek, amelyhez számos legendás személyiség és ikonikus helyszín kötődik.
Kezdjünk egy kis személyes múltidézéssel. 1986-ban költöztem Dunaújvárosba, Kercsó Árpád hívott a Dunaújvárosi Kohász jégkorongcsapatába a Ferencvárosból. Érdekesek voltak az első napok, talán hetek. Amolyan gyűttmentnek számítottam, a dunaújvárosiak összezártak, nem igazán engedtek maguk közé. Egy idő után ezt megelégeltem, és az egyik tréninget követően megjegyeztem, ti soha nem isztok meg egy italt edzés után.

Választ nem kaptam, néhány perc eltelt, amikor a közelmúltban elhunyt Husi, Németh László azt mondta, várj rám, megiszunk valamit. Feltettem a kérdést, hova megyünk: azt mondta a száznyolcba. A száznyolc nem egy leánynevelde volt, a gyengébb fizikumú és idegzetű vendégnek nem volt ajánlott. Ami ott egy vasműs műszakváltáskor volt, az is megérne egy misét.
A „kilónyolcas” legendája
Dedecsik Ferencnek feltettük a kérdést, hogy olyan nehéz elképzelni, hogy be kellett zárni a „kilónyolcat”, amikor ott mindig telt ház volt. Dedecsik Ferenc válasza alapján a helyszín nem csupán egy vendéglátóegység volt, hanem a közösség szívverésének egyfajta mérője. - Igen, volt időszak, amikor többen is csak a borravalóért dolgoztak, olyan forgalmunk volt. De azt sem szabad elfeledni, hogy az évek során ötezer kétkezi munkás elhagyta a várost - emlékezett vissza.
A legendás száznyolc ma már bútorboltként üzemel, de a régi törzsvendégek számára örökké az a hely marad, ahol a sportolók és a gyári munkások találkoztak. Sokan forognak a sírjukban... - Budapesti vagyok, 1985-ben a Dunavidéki Vendéglátóval kötöttem szerződést, és üzemeltettem a boltot - idézte fel a múltat Dedecsik.
Jégkorong utánpótlás és a hokiakadémia
A dunaújvárosi jégkorong fejlődése napjainkban is töretlen, különös figyelmet fordítva az utánpótlás-nevelésre. 2012. április elsejétől Dab.Docler Hokiakadémia néven folytatódik az utánpótlás-nevelése. A klub elkötelezett híve a kemény munkának, amit jól példáznak a neves edzők, mint például Stephan Lundh munkássága is.
| Időszak | Klub / Szervezet | Tevékenység |
|---|---|---|
| 2011 | Dab.Docler | Stephan Lundh kinevezése vezetőedzőnek |
| 2012 | Hokiakadémia | Utánpótlás-nevelés integrált keretek között |
| 2013 | DAB.Docler | MOL Liga rájátszás és bajnoki döntők |
Az utánpótlás-nevelésben olyan szakemberek dolgoznak, mint Vladimír Babic, aki 2003 óta dolgozik Magyarországon, vagy éppen az edzői stábban tevékenykedő Strenk Hunor és Jávorics Gábor. A fiatalok fejlődését számos nemzetközi torna segíti, ahol a dunaújvárosi tehetségek rendszeresen kiváló eredményeket érnek el.

A város sportélete ma már nemcsak a múltról, hanem a jövő bajnokairól is szól. A jégcsarnok az a közösségi tér, ahol a Mikulás-ünnepségektől a profi mérkőzésekig minden megtalálható, biztosítva a folyamatos fejlődést és a közösség összetartását.
tags: #dedecsik #ferenc #jegkorong





