Gödöllői Röplabda Club

Gereben Lívia küzdelme, visszatérése és karrierje a KSC Szekszárd színeiben

2026.06.01

Gereben Lívia, a KSC-Szekszárd és a magyar válogatott egyik legnagyobb tehetségű kosárlabdázója, hatalmas küzdelmen van túl, miután leukémiát diagnosztizáltak nála. Története a betegséggel való szembenézésről, a rendíthetetlen akaraterőről és a sportba való visszatérésről szól, miközben a Szekszárd csapatának fontos tagja volt.

A diagnózis és az első, embert próbáló lépések

Mint azt már közöltük, május 10-én diagnosztizálták a leukémiát Líviánál. A vizsgálatok kiderítették, hogy az akut myeloid változatban szenved. „Péntek. Ezen a napon kaptuk meg azt a hírt, amitől mindenki fél, amit senkinek sem kívánok. Lívia a húgom, legjobb barátom, támaszom, a mindenem. 12:36-kor hívott anya, meg van az eredmény: leukémia. Ez az a pillanat, amit egyszerűen nem tudok megfogalmazni, nem tudom szavakba önteni mennyire fájt, hogy mennyire féltem, hogy összetörtem. Utána jött a tehetetlen várakozás.”

A magyar válogatott játékos péntek estére már bekerült a Szent László Kórház leukémia osztályára, ahol már el is kezdték a gyógyítását. Az előzetes tervek szerint kedden kezdődött volna meg a kemoterápiás kezelése, csakhogy kiderült, a bal lábában trombózis alakult ki. Emiatt el kellett halasztani a beavatkozást, helyette gyógyszereket kapott. A kemoterápiát várhatóan pénteken tudják elkezdeni nála. „- Sajnos Lívi nincs jól, de nagyon erős személyiség, mindent elkövet azért, hogy meggyógyuljon. Igyekszünk neki csak pozitív energiát sugározni - mondta Lívia édesanyja, Gerebenné Bresák Zita a Blikknek.”

Azóta két kemoterápiás kezelésen esett át. A kettő között tíz napot tölthetett otthon, Kecskeméten, családi környezetben, illetve a második után is hazamehetett, s szerettei körében várja, hogy megtehesse a következő lépést a gyógyulás felé vezető úton. Szerencsének könyvelhetjük el, hogy a közvetlen családtagok - Livi édesanyja, édesapja és nővére - valamennyien alkalmasak donornak. Sok lelki erőre lesz szüksége Livinek, mert négy-öt hétig egyedül lesz egy steril szobában, hogy semmilyen kórokozó ne kerülhessen be a szervezetébe. Orvos és ápoló is csak speciális védőruházatban közelítheti meg.

„Természetesen az egész kosaras társadalmat maga mögött tudhatja Livi, együtt harcolunk vele mi is a betegsége ellen. Biztos vagyok abban, hogy a rá jellemző küzdenitudás, a mindent elsöprő akarat sokat segít majd ebben a küzdelemben, mi mellette állunk mindenben! Ezúton is szeretném üzenni a családnak, s magának Líviának: ebben a csatában egyetlen pillanatra sem leszel egyedül, ránk mindig számíthatsz" - nyilatkozta az MKOSZ elnöke. - Hálásak vagyunk az orvosoknak, akik minden tőlük telhetőt megtesznek. Folyamatosan felügyelik Lívi állapotát, amely óráról órára változhat. - Ha bármiben segíthetünk Lívinek és a családjának, megtesszük. Rendszeresen látogatjuk őt, s ahogy a családja is kérte, igyekszünk csak pozitív energiát adni neki.”

Gereben Lívia a kórházi ágyon

A hosszú út a gyógyulás felé és az őssejt-transzplantáció

Bár a 20 éves Gereben Líviánál tavaly májusban leukémiát diagnosztizáltak, Livi elképesztő küzdeni akarással nézett szembe a betegséggel, aminek köszönhetően az orvosok engedélyt adtak neki a nyári visszatérésre. Gereben Lívia, az Atomerőmű KSC Szekszárd bedobója, akinél tavaly leukémiát diagnosztizáltak, átesett több kemoterápiás kezelésen és egy őssejt-transzplantáción, de hatalmas lelkierőről téve tanúbizonyságot, nemcsak túlélte a betegséget, már kosárra is dobott egy-két hete, és közel van a versenysúlyához.

Szerdán, szeptember 25-én visszatér a Szent László Kórházba Gereben Lívia, hogy megtegye a legnagyobb lépést a felépülése irányába. A mindössze 19 éves sportoló az 50. Sió Kupa előtti napon járt a szüleivel Szekszárdon. Miután immunrendszere még nem működik jól, kerülnie kell a tömeget, a zárt közösségi tereket, ezért nem vehetett részt személyesen a felkészülési tornán, bármennyire is szeretett volna. Livi és szülei azt mondták, szavakkal nem is lehet igazán kifejezni, mennyire hálásak az orvosoknak, a KSC-nek, a Keskeméti Kosárlabda Akadémiának, a szurkolóknak, sőt az egész magyar kosárlabda társadalomnak a feléjük áradó szeretetért, a felajánlásokért, a segítségért, amit kapnak. Eljutnak hozzájuk az üzenetek, a biztató szavak, amelyek sok erőt adnak nekik a betegséggel folytatott küzdelemhez. Külön köszönik a véradóknak, szerte az országban sokan ajánlották fel vérüket Livinek. A család az elkövetkező időszakban minden erejével, energiájával Lívia gyógyulására kíván koncetrálni, ezért kéri a sajtó megértő türelmét, és hogy mellőzzék a megkereséseket.

„- Sokáig az orvosok sem tudták, milyen hosszú időt vehet igénybe a gyógyulásom, ezért nagyon távolinak tűnt, hogy újra kosarazhassak. Nem tudtam, mire számíthatok, de mindig az lebegett a szemem előtt, hogy visszatérek, bármennyire nehéz is lesz”- mondta Gereben, aki nyáron kezdett el újra edzeni. Elmondása szerint az állóképessége és robbanékonysága még nem az igazi, de edzőivel dolgoznak rajta. „Eközben persze a járványhelyzet miatt fokozottan óvatosnak kell lennem, mivel még nincsenek meg a védőoltásaim, az immunrendszerem olyan, mint egy egyéves kisgyereknek, be kell tartanom az óvintézkedéseket.”

Gereben Lívia visszatért a pályára

Visszatérés a pályára és a Szabó Ödön-díj

„Életed meccse! 526 nap gyógyulás után ismét pályára lépett a 21 éves Gereben Lívia, akit tavaly májusban leukémiával diagnosztizáltak - írja a Blikk. - Láthatóan rengeteget jelentenek neki a biztató üzenetek, amelyeket a barátai, a csapattársai, a szurkolók küldenek.” Az Atomerőmű KSC Szekszárd játékosa a tervek szerint még nem játszott volna, de egy, a posztján történt sérülés miatt szerdán 7 perc 37 másodperce mégis a pályára léphetett. A Szekszárd 90-63-ra verte a Vasast. Viszonylag hamar szerzett két pontot, és a kosara után megítélt büntetőt is bedobta.

Lívia, mielőtt immunrendszere állapota miatt kerülnie kellett a tömeget, átvette Szabó Gergő ügyvezető elnöktől és Szabó Noémi szakmai- és sportigazgatótól az őt megillető Szabó Ödön-díjat, amelyet a tavalyi évben nyújtott kiemelkedő teljesítményével érdemelt ki.

Gereben Lívia kosárlabdázás közben

Szerződéshosszabbítás és a Szekszárdhoz való mély kötődés

„- Örülök, hogy újra olyan a hangja, mint a betegsége előtt.- Köszönöm, tényleg jól vagyok - válaszolta a Nemzeti Sportnak.” Lívia elmondása szerint jól van, és a felépülés során sem hagyta el a motivációja. „- Most pihengetek, túl vagyok a délelőtti edzésen, szobabicikliztem és erősítettem. Eljárok futni is, van egy sportpálya a közelben, találtunk egy idősávot, amikor nincs ott senki. Ja, és jógázom is. - A jókedvének van esetleg valami különleges oka?- Igen, három évre aláírtam a Szekszárdhoz. Főleg emiatt vagyok boldog, nem is tudom elképzelni máshol a jövőmet. Motivált és elszánt vagyok, ez nem változott.”

Újabb három évre írt alá a tolnai klubhoz a Szekszárd 20 éves, egyre jobb egészségnek örvendő válogatott bedobója, Gereben Lívia, aki leukémiája miatt tavaly még az életéért küzdött. „- Volt másik ajánlata?- Nem, ennek oka elsősorban az, hogy számos orvosi vizsgálat vár még rám, mielőtt csapatedzésen vehetek részt. Sokan nem sejtik, mi a helyzet velem és az egészségemmel. Egyébként is mindenképpen maradni szerettem volna, mert úgy érzem, ha letelik ez az idő, akkorra leszek esetleg kész játékos, és utána elmegyek egy sztárcsapathoz, ami a karrierem csúcsa lehet. Másrészt visszatérni is itt a legjobb, csak vége lenne már a koronavírus-járványnak! - A Szekszárd sokat segített önnek a betegsége után - volt esetleg önben olyan érzés, tartozik annyival, hogy marad?- Igen, és ha lett volna más ajánlat, akkor sem megyek el. Ez egyfajta viszonzása annak, amit értem tett a klub, a csapattársak, amiért hálás és motiváltabb vagyok. Nagyon szeretnék kiugró eredményt elérni a következő években velük, és ezzel viszonozni a szeretetet, a kitartást, a bizalmat.”

Szabó Gergő, a Szekszárd ügyvezető elnöke kiemelte a szerződés fontosságát: „A legnagyobb öröm Livi hosszú távú szerződtetésével kapcsolatban, hogy közel egy évvel a leukémia diagnosztizálása után egyáltalán erről beszélgethetünk. Az a fanatizmus, aminek segítségével talpra állt ebből az embert próbáló élethelyzetből, szinte gondolkodás nélkül arra sarkallt minket, hogy közösen újra felépítsük őt, és a saját szisztémánk szerint tovább építsük a klubot is. Mint mindenkinek, jelen pillanatban nekünk is a létért való küzdelem az elsődleges, de nővéremmel és az elnökség tagjaival azon dolgozunk, hogy hasonló színvonalon tudjuk elkezdeni a 2020/2021-es bajnoki szezont, illetve az esetleges nemzetközi szereplést. A csapat magyar gerincét sikerült egyben tartani, egyedül Kiss Virág szerződése jár le. Folyamatos erőfeszítéseket teszünk azért, hogy ez a magyar mag még masszívabb legyen, emberi és szakmai szempontból is a keretünkhöz fogjuk választani a légiósainkat. Játékosaink a veszélyhelyzet ideje alatt folyamatosan kapják a feladatokat Djokics Zseljko iránymutatása szerint.”

„- Volt-e sarokpontja a szerződésének?- Nehéz volt ez a feleknek, mert nem mindennapi a helyzet. Sok alternatíva létezik a jövőmmel kapcsolatban, még senki sem tudja pontosan, milyen játékosként térek vissza, mit bír a szervezetem. Megegyeztünk, hogy minden eltelt év után leülünk, és az adott egészségügyi állapotomról, a szerepemről beszélgetünk. Az orvos szerint bármilyen munkát elvégezhetek, csak jólessen, ez a lényeg. Hamarosan kardiológiai vizsgálatot kell végezni, mert szeretnék szintet lépni a terhelésben.- Fizikailag hogy van?- Minden hétfőn kontrollra megyek Budapestre, jók az eredményeim.”

Gereben Lívia és Szabó Gergő a szerződés aláírásakor

Távozás a KSC Szekszárdtól és új kihívások

Jelentős változások történtek a bajnoki ezüstérmes Atomerőmű KSC Szekszárd női kosárlabdacsapatának keretében: többek között távozik Gereben Lívia. „A megszokottnál nagyobb vérfrissítésre került sor a keretben, ami részben a mi elhatározásunk, részben a távozók döntésének az eredménye” - jelentette be az Euroligában főtáblás klub ügyvezetője, Szabó Gergő. Az amerikai Kolby Morgan, bosnyák Nikolina Milic és szlovén Zala Friskovec távozását azzal indokolta, hogy más elképzeléseik voltak a jövőjével kapcsolatban. Az érkezők között három amerikai légióst említett Szabó: „Sydney Wallace az Euroliga előző idényében 16 pontot dobott átlagban, ami önmagáért beszél. A Magyar Kupában bronzérmes Szekszárd ezúttal azért kezdhet rögtön az Euroliga főtábláján, mert az orosz egyesületeket az ukrajnai háború miatt kizárták a kontinentális sorozatokból.”

Az M1 érdeklődésére Gereben Lívia elmondta, amellett, hat idény után új impulzusokra vágyott, az elmúlt szezon rosszul alakult számára, és konfliktusa volt a vezetőséggel, illetve a vezetőedzővel is. „Elfáradt ez a kapcsolat, új motivációra volt szükségem, mert érzelmileg megragadtam egy szinten, amiből nem tudok továbblépni. Nem éreztem azt, hogy annyira értékelve vagyok, mint amennyi munkát ebbe az egészbe beletettem. Azért kosárlabdázom, hogy boldog legyek, és úgy éreztem, hogy nem vagyok az” - nyilatkozta. A válogatott kosárlabdázó közölte, még nem tudja, hol folytatja a pályafutását, ugyanis amíg még egy évre szóló szerződése volt a szekszárdi klubbal, nem keresték más csapatoktól.

A KSC Szekszárd keretének átalakulása

Kategória Játékos neve Információ
Távozók Gereben Lívia Hat idény után, új impulzusok, konfliktusok
Távozók Kolby Morgan (amerikai) Más jövőbeli elképzelések
Távozók Nikolina Milic (bosnyák) Más jövőbeli elképzelések
Távozók Zala Friskovec (szlovén) Más jövőbeli elképzelések
Érkezők Sydney Wallace (amerikai) Euroliga: 16 pont/átlag
Magyar mag Kiss Virág Szerződése lejárt

tags: #gereben #kosarlabda #szekszard

Népszerű bejegyzések:

GRC