Csoda a jégen: Történelmi olimpiai aranyérmet szerzett az USA jégkorong-válogatottja
A milánói jégkorongtorna döntőjében két hokihatalom és ősi rivális csap össze: Kanada és az Egyesült Államok. Mondhatjuk, összejött az álomdöntő, amelyre mindenki várt. Harmadik alkalommal feszült egymásnak az olimpiai férfijégkorongtorna-döntőben a két észak-amerikai óriás, NHL-sztárokkal teletűzdelt válogatottja, először Európában. Az NHL-ben játszók részvételével zajló olimpián ez volt a harmadik Kanada-Egyesült Államok finálé, 2002-ben és 2010-ben is a juharlevelesek nyertek.

Küzdelmes, rendkívül szoros mérkőzést hozott a döntő, amelynek első harmadában megszerezték a vezetést az egész tornán lehengerlően játszó amerikaiak. Hatalmas ütközésekkel kezdődött a finálé, majd amikor éppen hat perc telt el, Boldy kiugrott, és fonákkal higgadtan a jobb alsó sarokba csúsztatott. A feszültség tapintható volt, sokat hibáztak mindkét oldalon, de a két kapus, Hellebuyck és Binnington mindent védett, előbbi az NHL-pontlistát vezető McDavid szólóját is fogta.
New Jersey Devils select Jack Hughes with the No. 1 pick in the 2019 NHL Draft
Kanada kettős emberelőnyben sem volt képes egyenlíteni. Amire aztán a 39. percben került sor, amikor Makar pontosan lőtte ki a hosszú sarkot. A harmadik harmad Hellebuyck elképesztő védéseivel kezdődött, Kanada többször is centiméterekre volt a vezetést jelentő találattól. Bennett a hajrában két plusz két perc kiállítást kapott, de ez kimaradt, sőt, még ez alatt az amerikaiaktól is kiállítottak, és Kanada került fórba, de ez is ugyancsak gól nélkül telt le. Jöhetett a hosszabbítás, ami Binnington bravúrjával indult, de kevéssel később Jack Hughes lövésével szemben már tehetetlen volt.
Összehasonlítás: Kanada és az Egyesült Államok történelmi háttere
| Ország | Olimpiai aranyak száma | Utolsó olimpiai arany |
|---|---|---|
| Kanada | 9 | 2014 |
| Egyesült Államok | 3 | 2026 |
Csoda a jégen! Történelme során harmadszor olimpiai bajnok az Amerikai Egyesült Államok jégkorong-válogatottja. 1960-ban a kaliforniai Squaw Valley, 1980-ban a New York állambeli kisváros, Lake Placid volt az eddigi két amerikai diadal helyszíne. A legendás Szovjetunió ellen aratott meglepetésgyőzelem után, 46 év elteltével lett ismét olimpiai bajnok az USA válogatottja.
Kanada korábban kilenc alkalommal nyert olimpiát, ezzel holtversenyben maradt az élen a szovjet-orosz csapattal. Ha hozzátesszük, hogy a világbajnoki cím és a női olimpiai bajnoki cím is jelenleg az amerikaiak birtokában van, elmondhatjuk, hogy ők uralják a jégkorongot, amely közismerten Kanada nemzeti sportja.





