Gödöllői Röplabda Club

A magyar és a horvát női kézilabda-válogatott összecsapásai: Drámai pillanatok és történelmi mérkőzések

2026.06.19

A magyar és a horvát női kézilabda-válogatott közötti mérkőzések mindig kiélezett küzdelmet hoznak, tele drámai fordulatokkal és emlékezetes pillanatokkal. Az elmúlt években két különösen fontos találkozó is volt, amelyek közül az egyik az Európa-bajnokság csoportkörében, a másik pedig a világbajnokság középdöntőjében zajlott, utóbbi ráadásul az olimpiai kvalifikációról is döntött.

Az Európa-bajnokság csoportköre (2022): A horvát fölény

A 2022-es Európa-bajnokság csoportkörének második fordulójában a magyar női kézilabda-válogatott 21-18-as vereséget szenvedett Horvátországtól. A találkozó rendkívül rosszul indult a magyar csapat számára.

Öt pontatlan lövéssel és két eladott labdával kezdtek a magyarok, az ellenfél védelme sokkal jobban működött, ezért Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány már a 11. percben időt kért. Több mint 11 és fél perc telt el a találkozóból, amikor megszületett az első magyar gól, de a beálló körüli védekezés továbbra sem működött, a másik kapu előtt pedig ziccerek maradtak ki. Az első magyar gól a 12. percben érkezett (5-1).

A második felvonás majdnem ugyanolyan rosszul kezdődött, mint az első. Két-két újabb találat után a 44. percben újabb elbeszélgetésre volt szükség (15-10), ehhez képest Valentina Blazevic hatodik góljával már éppen ennyi volt a felek között (17-11). A 44. percben, amikor Golovin ismét időt kért, a horvát kapus, Tea Pijevic ötven százalékos védési hatékonyságnál tartott (20 lövés/10 védés). Ezúttal a létszámfölényes akciókat sem sikerült kamatoztatni, mert a horvátok ha nem is hiba nélkül, de rendkívül felkészülten kézilabdáztak.

A mezőny legjobbjának az Alba Fehérvár KC horvát kapusát, Tea Pijevicet választották, aki 30 lövésből 14-et védett. Honfitársa, Valentina Blazevic kilenc góllal járult hozzá a sikerhez.

Eredmény, csoportkör, 2. forduló: Ljubljana, 2022.

  • Horvátország - Magyarország 21-18

A magyarok - akik egyszer sem vezettek a mérkőzésen - ezt megelőzően pénteken 33-28-ra nyertek Svájc ellen, kedden pedig a címvédő Norvégiával találkoztak. Ami a továbbiakat illeti, a csoportok első három helyezettje jut be a középdöntőbe, ahová az egymás elleni eredményeket is viszik.

Vámos Petra és Katarina Jezic a 2022-es Európa-bajnokságon

A csoport állása a mérkőzés után:

  1. Norvégia 4 pont (70-44)
  2. Horvátország 2 pont (44-50)
  3. Magyarország 2 pont (51-49)
  4. Svájc 0 pont (45-66)

Világbajnokság és olimpiai kvalifikáció (2023): A magyar feltámadás

A 2023-as női kézilabda-világbajnokság középdöntőjében a magyar női kézilabda-válogatott Horvátország ellen igyekezett kiharcolni az olimpiai selejtezős szereplést. Ez a mérkőzés rendkívüli jelentőséggel bírt, és a magyar csapatnak egy nagyszerű feltámadással sikerült megszereznie a győzelmet.

A magyar válogatott 23-22-re nyert a horvát csapat ellen a dán-norvég-svéd közös rendezésű olimpiai kvalifikációs női kézilabda-világbajnokság középdöntőjének utolsó csoportmeccsén. Eleinte a horvátoknak állt a zászló, hiszen 19-13-ra még ők vezettek. Az első támadás a horvátoké volt, és hiába védett Bíró, hétméteresből ők kerültek előnybe. Ezt ugyan még sikerült kiegyenlíteni, de hamar kétgólos előnybe került az ellenfél.

A folytatás is hasonló volt, a 20. percben 9-6-os horvát előnyt mutatott az eredményjelző, és hogy mennyire nem ment a gólszerzés, azt jól mutatja, öt perccel később is ez volt a magyar együttes neve mellett. Az első félidőben csak a négy gólt szerző Lukács és a kapuban több nagy védést bemutató Bíró Blanka nyújtott olyan teljesítményt, ami egy vb-n elvárható, a szünetben hárommal mentek a horvátok.

A második félidőben még az elsőnél is gyengébben játszott a magyar együttes, elképesztő technikai hibák, eladott labdák jellemezték a magyar együttes játékát. A védekezés ugyan működött, de a támadójáték akadozott.

Böde-Bíró Blanka a 2023-as női kézilabda-világbajnokságon

A vége előtt negyedórával aztán két perc alatt háromra lohasztotta a horvát-előnyt a magyar együttes, sőt, Simon góljával pillanatokkal később ez már csak kettő volt. Négy perccel a vége előtt belőtt azonban már csak egy gól (21-22) volt a hátrány, majd 57:48-nál Klujber egyenlített! Az utolsó perc kezdetekor pedig már a magyar együttes vezetett! A horvátok hetest rontottak, majd a magyar lehetőség is kimaradt, így három másodperccel a vége előtt az egyenlítésért támadhattak a horvátok.

Eredmény, középdöntő, 3. forduló: Göteborg, 2023. december 11.

  • Magyarország - Horvátország 23-22

Ez a győzelem a kiemelten fontos olimpiai kvalifikációt jelentette a magyar válogatott számára.

A magyar válogatott ünneplése a horvátok elleni győzelem után (2023)

Kulcsjátékosok a 2023-as mérkőzésen

  • Magyarország: Lukács (4 gól), Bíró Blanka (kapus, több nagy védés), Simon, Klujber (egyenlítő gól).
  • Horvátország: Sara Senvald.

Debreczeni-Klivinyi Kinga is pályára lépett a mérkőzésen.

A rivalizálás mérlege

A két csapat 29. egymás elleni mérkőzésén - a 2022-es és a 2023-as találkozókat is beleértve - eddig 17 magyar győzelem és egy döntetlen mellett 11 horvát győzelem született. Ez a statisztika is mutatja, hogy a két válogatott összecsapásai milyen szorosak és kiegyenlítettek tudnak lenni.

Mérkőzés Dátum Eredmény Típus
Horvátország - Magyarország 2022 21-18 (Horvátország javára) Európa-bajnokság csoportkör
Magyarország - Horvátország 2023. december 11. 23-22 (Magyarország javára) Világbajnokság középdöntő (olimpiai selejtezős)

tags: #magyar #horvat #noi #kezilabda

Népszerű bejegyzések:

GRC