Az 1968-as magyar labdarúgó-bajnokság és a nemzetközi kupaküzdelmek háttere
Az 1968-as esztendő a magyar labdarúgás történetében különleges helyet foglal el, amelyet nemcsak a hazai bajnoki küzdelmek, hanem a korszakot átható politikai események és a nemzetközi sportdiplomácia is meghatároztak. Az 1967-es bajnoki idény szovjet mintára tavaszi-őszi rendszerben zajlott, ahonnan a csapatok kvalifikálták magukat az 1968/69-es nemzetközi kupaszezonba.
A Ferencváros és a Győr az 1960-as években történelmük legsikeresebb időszakát élte. A Fradi 1963-ban, 14 év után nyerte meg újra a bajnokságot, majd 1964-ben, 1967-ben és 1968-ban ismét az élen végzett. A IX. kerületiek nemzetközi sikerei is kiemelkedőek voltak: 1965-ben elhódították a VVK-trófeát, 1968-ban pedig ismét bejutottak a fináléba. A győri ETO Hidegkuti Nándor irányításával 1963 őszén megszerezte a magyar futballtörténelem második nem budapesti bajnoki címét, majd a következő szezonban egészen a BEK elődöntőjéig menetelt.

Az 1968-as év azonban politikai feszültségeket is hozott, különösen a Csehszlovákia elleni intervenció kapcsán. Az események következményeként alkalmazott futballbojkott súlyosan érintette a magyar csapatokat a nemzetközi kupákban. A korabeli sajtó szerint a Ferencváros és a Celtic Glasgow 1968/69-es VVK-párharcát is árnyék vetette, mivel az UEFA által kijelölt mérkőzésnapok ütköztek az olimpiai labdarúgó-válogatott mexikói szereplésével.
| Csapat | Sikerágazat (1960-as évek) |
|---|---|
| Ferencváros | 4x Bajnok, VVK-győztes (1965) |
| Rába ETO (Győr) | Bajnok (1963), BEK-elődöntős |
| Vasas | 2x Bajnok, BEK-elődöntős (1958) |
| Újpest Dózsa | BEK-elődöntős (1974) |
A bajnokság lebonyolítása 1968 nyarán rendkívül erőltetett menetben zajlott, mivel az olimpia miatt másfél hónapos kényszerszünetet iktattak be. A Fradi, a Győr és a Dózsa is küzdött a megfelelő mérkőzésidőpontokért, miközben az UEFA-t számos kritika érte, amiért az időpontkijelölésnél nem vette figyelembe az olimpiarendezés dátumát. A sportvilágban elterjedt a politika és a sport szétválasztásának gondolata, ám a realitások, mint a lemondott osztrák-magyar válogatott találkozó, mást mutattak.
1968 – a lázadás éve – M5 História, 2024. május 25.
A VVK-döntő első mérkőzését augusztus 7-én játszották Leedsben, ahol az angolok 1:0-s győzelmet arattak. A Ferencváros atombiztos védelemmel találta szembe magát, amely a korszak egyik legerősebb európai csapatává tette a Leeds Unitedet. A sporttörténeti kontextus vizsgálata során láthatjuk, hogy az 1968-as események nemcsak a magyar labdarúgás, hanem a teljes keleti blokk nemzetközi sportkapcsolatainak törékenységét is megmutatták.
tags: #magyar #tor #bajnoksag #1968





