A török labdarúgó-válogatott: Felívelőben és a Világszínpadon
A török labdarúgó-válogatott az elmúlt időszakban meggyőző teljesítménnyel hívta fel magára a figyelmet. Csoportelsőként kvalifikált egy olyan csoportból, amelynek tagja volt a világbajnoki elődöntős Horvátország, vagy a legutóbbi Eb-n résztvevő Wales is. A törökök egyetlen vereséggel, öt győzelemmel és két döntetlennel abszolválták a csoportkört, és úgy érkeznek Németországba, mint egy veszélyes, komoly játékerőt képviselő együttes.
A 49 éves Vincenzo Montella első szövetségi kapitányi tisztségét tölti a török válogatott kispadján, alig egy éve vette át az irányítást, és bizony remek „alapanyagból” dolgozhat. Ugyan az Európa-bajnoki selejtezősorozat óta, a felkészülési mérkőzéseken nem remekel a válogatott - Budapesten is vereséget szenvedett márciusban -, de legutóbb például gól nélküli döntetlenre végzett a címvédő olaszok ellen. Egy dolog biztos, ez már nem a 2021-ben látott török válogatott, és, bizony, komolyan kell számolni vele.

Sikeres Világbajnoki Kvalifikáció és a Pótselejtezők
Története során Törökország a harmadik labdarúgó-világbajnokságára készülhet, miután a román válogatott után Koszovót is legyőzte 1-0-ra a pótselejtezőben, így biztosította helyét a nyári tornára. A koszovói válogatott a pótselejtező elődöntőjében Szlovákiát búcsúztatta 4-3-mal, így a törökök ellen is reménykedhetett. Milot Rashicáéknak azonban nem jött össze a bravúr hazai pályán: ez a Fenerbahce támadójának, Kerem Aktürkoglunak köszönhető, aki az 53. percben kontratámadás végén a jobb alsó sarokba helyezett. Koszovó félidőnként egy, kaput eltaláló lövést jegyzett, Ugurcan Cakir kapuja nem igazán forgott veszélyben.
Törökország vb-csoportellenfelei az Egyesült Államok, Paraguay és Ausztrália lesznek.

Az európai világbajnoki pótselejtezők során más izgalmas mérkőzések is zajlottak. Szinte biztosan nem látjuk már világbajnokságon játszani Robert Lewandowskit, mivel a lengyelek alulmaradtak a svédek ellen. A lengyelek a 19. percben Anthony Elanga bombagóljával kerültek hátrányba, nem sokkal később viszont egyenlítettek Nicola Zalewski révén. A svédek mégiscsak előnyben mehettek pihenőre, Gustaf Lagerbielke volt eredményes fejjel a szünet előtt. Lengyelország megnyomta a második játékrész elejét, ez pedig Karol Swiderski egyenlítő góljával csúcsosodott ki. Amikor már úgy tűnt, hogy hosszabbítás következik, akkor az Arsenal sztárja, Viktor Gyökeres kisebb kavarodás végén a közelről a hálóba lőtt a 88. percben. Svédország a legutóbbi, katari vb-ről lemaradt, ezúttal viszont ott lesz a tornán Hollandiával, Japánnal és Tunéziával azonos csoportban.
Európai Világbajnoki Pótselejtező Döntők
A pótselejtezők eredményei a következők voltak:
| Mérkőzés | Eredmény | Gólszerzők |
|---|---|---|
| Koszovó-Törökország | 0-1 | Aktürkoglu (53.) |
| Svédország-Lengyelország | 3-2 | Elanga (19.), Lagerbielke (44.), Gyökeres (88.) ill. Zalewski (27.), Swiderski (57.) |
Giro d'Italia 2026 | 1. szakasz | Összefoglaló | Nessebar - Burgas
Kulcsjátékosok a Török Válogatottban
A török válogatott erejét számos tehetséges és tapasztalt játékos adja, akik a nemzetközi labdarúgásban is megállják a helyüket. Néhányan közülük különösen kiemelkednek karrierjükkel és hozzájárulásukkal a nemzeti csapat sikereihez.
Mehmet Aurélio: Az első honosított játékos
Mehmet Aurélio 1977. december 15-én született Rio de Janeiróban. Eredeti neve Marco Aurélio Brito dos Prazeres. Ő a török válogatott történetének első honosított játékosa. A Bangu csapatában kezdett futballozni Rióban, majd 1995-ben a Flamengóhoz került, két évvel később az Olariába igazolt. 2001-ben, 23 évesen érkezett Európába. Először két idényen keresztül a Trabzonsporban futballozott, majd a Fenerbahce vette meg. A bordó-kékekkel egyszeres kupagyőztes, a Fenerrel háromszoros bajnok. Tekintélyét jelzi, hogy immár ő a sárga-kék klub második számú csapatkapitánya. A török válogatottban 2006. augusztus 16-án, Luxemburg ellen játszott először.
Emre Belözoglu: A rutinos középpályás
Emre Belözoglu 1980. szeptember 7-én született Isztambulban. Tizenhat éves korában került a Galatasarayhoz, az igazi kiugrást az 1999-2000-es idény hozta meg a számára. Mind a hat találkozón szerepelt a Bajnokok Ligájában, s részese volt a csapat nagyszerű, győzelemmel záruló UEFA-kupa menetelésének. Néhány hónappal később európai Szuperkupa-győztes lett. Török bajnok 1998-ban, 1999-ben és 2000-ben, kupagyőztes 1999-ben és 2000-ben. Némi meglepetésre 2001 nyarán szerződtette az Inter, harmadik töröknek Hakan Sükür és Okan Buruk mellé. Az erős konkurencia miatt keveset szerepelt a kék-feketék középpályáján, akkor is leginkább csereként. 2005-ben Angliába igazolt, azóta a Newcastle United játékosa. A válogatottban 2000. február 23-án a norvégok ellen mutatkozott be. Tagja volt 2002-ben a világbajnoki bronzérmes gárdának, majd 2003-ban a Konföderációs Kupán is harmadik lett a válogatottal. 2005 novemberében Emre volt az egyik fő részese a svájciak elleni botránynak. Büntetésként - a pénzbeli elmarasztalás mellett - az UEFA hat mérkőzésről eltiltotta, amit később négyre mérsékelt. 2007 elején Emrét elmarasztalták rasszista kijelentései miatt - ő azonban tagadta, hogy bárkit megbántott volna. Pelé 2004-ben beválasztotta a világ legjobb 125 élő futballistája közé.

Nuri Sahin: A rekorder tehetség
Nuri Sahin 1988. szeptember 5-én született a németországi Lüdenscheidben. 2001-ig a RSV Meinerzhagen játékosa volt, majd tizenhárom évesen átkerült a Borussia Dortmundhoz. Mindössze 16 évesen és 335 naposan - a Bundesliga történetének valaha volt legfiatalabb játékosaként - bemutatkozott a német első osztályában. November 26-án a Nürnberg elleni gólja a Bundesliga 1 legfiatalabb gólszerzőjévé is avatta. 2007 júliusában kölcsönvette a rotterdami Feyenoord - a klub jelenlegi, a Dortmund korábbi vezetőedzője, a holland Bert van Marwijk kezdeményezésére. 2005-ben az U17-es Európa-bajnokság legjobb játékosának választották, aranyéremhez segítette a török csapatot. Néhány hónappal később, az U17-es válogatott tagjaként a világbajnokság harmadik legjobb játékosának választották, a ma már a Manchester Unitedben futballozó Anderson, s a Barcelona ifjú csillaga, Giovani dos Santos mögött. Az A-válogatottban 2005. október 8-án Németország ellen mutatkozott be - góllal. Ő a válogatott hosszú történetének legfiatalabb játékosa és legfiatalabb gólszerzője.
Arda Turan: A jövő ígérete
Arda Turan 1987. január 30-án született Isztambulban. Ő az egyik olyan kerettag, aki hajdanán Tőzsér Dániel társa volt a Galatasaray ifjúsági csapatában. Tizenkét évesen, a Bayrampasa Altintepsisporból került a Galába. Ardát a 2004-2005-ös szezonban már gyakran felvezényelték az első csapathoz, majd, hogy több játéklehetőséghez jusson, a következő idényt a Vestel Maniasporban töltötte. 2006 nyarán visszatért a Galatasarayba, néhány héttel később a csapat - némi túlzással - neki köszönhette, hogy a Mladá Boleslav kiverésével bekerült a Bajnokok Ligájába. Nagy jövő áll előtte, Európa több élklubja figyeli fejlődését. Árát körülbelül 20 millió euróra taksálják. Ő is 2006. augusztus 16-án, a luxemburgiak ellen mutatkozott be a válogatottban.

Hamit Altintop: A német nevelésű motor
Hamit Altintop 1982. december 8-án született Gelsenkirchenben. 2000-ben kötött profi szerződést a Wattenscheid együttesével, addigra már viselte a Schwarz-Weiß Gelsenkirchen (1992-1993), a TuS Rotthausen (1993-1997), s a Wattenscheid amatőrcsapatának mezét is. 2003-ban igazolt át a Schalke 04 együtteséhez, amelyben posztján a Bundesliga legjobb játékosai közé került. Jól érvényesítette kivételes gyorsaságát, robbanékonyságát, s nem utolsósorban lövőerejét. A gelsenkircheni Királykékeknél 113 mérkőzésen 8 gólt szerzett. 2007 nyarán - miután lejárt a szerződése a Schalkénél - átigazolási díj nélkül kerülhetett a Bayern Münchenbe. Ikertestvére, Halil Altintop is a török válogatott tagja. A nemzeti tizenegyben 2004. február 18-án mutatkozott be, Dánia ellen.
További jelentős játékosok
- Gökdeniz Karadeniz 1980. január 11-én született Giresunban. Az 1999-2000-es szezonban került be a Trabzonspor első csapatába, mindmáig e klub tagja. Sokoldalú futballista, eleinte védekező középpályást játszott, az utóbbi években többnyire a támadójátékban kap szerepet. 2005-ben tiltott fogadások miatt hat hónapra eltiltotta a Török Labdarúgó-szövetség, ám a büntetést végül közel negyvenezer eurós pénzbüntetésre változtatta. Nemrégiben felvetődött, hogy a Middlesbrough szerződtetné - ebben az esetben követné az angol klubhoz válogatottbeli társát, Tuncay Sanlit. Nagyon technikás, de nem kifejezetten erős fizikai felépítésű játékos.
- Hüseyin Cimsir 1979. május 26-án született Arakliban. Védekező középpályás. A Sakaryasporban, majd az Antalyasporban játszott, mígnem 2004-ben a Trabzonsporhoz igazolt. Immár negyedik idényét tölti a bordó-kékeknél, kétszer nyerte meg a Török Kupát. Ritkán vesz részt a támadásokban, csak 2007. májusában szerezte meg első bajnoki gólját a csapatában. 2004. szeptember 4-én, Grúzia ellen mutatkozott be a válogatottban.
- Ayhan Akman 1977. február 23-án született Inegölben. A helyi Inegölspor volt első klubja, majd 1994 és 1998 között a Gaziantepsporban játszott. A következő három szezonban a Besiktas tagja volt, majd 2001 óta a Galatasaray játékosa.
- Mehmet Topuz 1983. szeptember 7-én született az ország középső részén, Sefaatliban. A KayserisporYolsporban játszott 2001 és 2004 között, majd 2004 óta a Kayserispor labdarúgója.
- Serdar Özkan 1987. január elsején született. Az Elazigspor nevelése, majd 2006-ban a Besiktashoz került. Első, a klubnál töltött idényében bajnoki második és országos kupagyőztes lett.
tags: #torok #nep #csapata #foci #csapata





