Gödöllői Röplabda Club

Vegán Palacsinta Bajnokság: Ízek Világa Tojás és Tej Nélkül

2026.05.14

A palacsinta az az étel, ami biztosan minden magyar családban a kedvenc fogások közé tartozik. Amikor vegan lettem azt hittem le kell mondanom róla, hiszen "hagyományosan" kell bele tojás és tej. Emiatt az a téveszme terjedt el, hogy ezek nélkül bizony nem lehet a hagyományos magyar konyhában elterjedt palacsintát elkészíteni. Ismét meg kell döntenem még egy állati eredetű termékekre épülő tévhitet, mert bizony lehet finom palacsintát készíteni tej és tojás nélkül.

A Vegán Palacsinta Bajnokságok Szellemisége

Ennek bizonyítványaként került megrendezésre a 2. Vegán Palacsinta Bajnokság. A versenyen indulni csak saját recepttel etikus, ezért nekem is ki kellett találnom egyet. Bevallom eddig nem volt hozzám túl kegyes a Palacsinták Istene, de a mostani alkalommal megszánt és egy jó, könnyen elkészíthető palacsintatészta receptet sikerült kreálnom.

A Verseny Részletei és Szabályai

Minden versenyzőnek 16:30-ig kell megérkeznie pontosan 20 darab, már otthon előre megtöltött palacsintával. A palikat a helyszínen lehet szépen kipakolni egységes tálakra, amit a szervezők adnak.

Az alábbi verzió még tavaly készült, az első vegán palacsintabajnokságra, ahol 20 versenyző vetélkedett a legjobb vegán palacsinta címért. Voltak sós és édes változatok vegyesen, az egyszerű kakaóstól, a barackoson át a spéci zöldfűszeresig. A zsűri egy kb 50 főből álló kóstolósereg volt. Mindenki egy voksot adhatott le a legjobbra. Már a verseny közben feltűnt, hogy sokan járnak vissza az én asztalomhoz, és többen meg is jegyezték, hogy én fogok nyerni.

Vegán palacsinta verseny zsűrizés

Vegán Palacsinta Alaprecept

Mindig nagy rajongója voltam a palacsintának, ezért amikor vegán lettem, muszáj volt kikísérletezni egy jó palacsinta alapreceptet.

Hozzávalók és Elkészítés

  • Keverjük össze a szárazanyagokat.
  • Majd az olajat, növényi tejet és a szódát is adjuk hozzá és keverjük csomómentesre a tésztát.
  • Hagyjuk állni 15-20 percet, hogy a lisztek megszívják magukat.
  • Majd a már forró és olajozott palacsintasütőben süssük ki.

Itt adagokat sajnos nem tudok írni, mert nem méricskéltem, hanem megérzésre tettem bele az adagokat.

Vegán palacsinta sütése

Különleges Vegán Töltelékek

A verseny egyik izgalmas része a változatos és kreatív töltelékek bemutatása volt. Íme néhány remek ötlet:

Mangókrém Töltelék

  • Az aprítógépben pépesítsük a mangót.
  • A kókuszzsírt annyira olvasszuk meg, hogy ne legyen teljesen olvadt, de jó puha legyen.
  • A kókuszzsírt a porcukorral kb. 5-10 percig habosítsuk.

Pontos adagokat itt sem mértem.

Köleskrém Töltelék

  • A kölest a növényi tejben tegyük fel főni és adjuk hozzá a vaníliás cukrot.
  • Fedővel letakarva addig főzzük addig, amíg a köles szét nem fő.
  • Ha szükséges, akkor még főzés közben is adhatunk hozzá a növényi tejből.
  • Ha már majdnem jó, akkor adjuk hozzá a vaníliaaromát is.
  • Ha kész, akkor hagyjuk hűlni egy picit, majd botmixerrel pépesítsük le, hogy ne legyen darabos.
  • Ha szükséges, akkor adjunk még hozzá növényi tejet és édesítőt is.
  • Növényi szirupot is használhatunk vaníliás cukor helyett.

Eperzselé Töltelék

  • A megmosott és kicsumázott epreket daraboljuk fel és aprítógépben pépesítsük le.
  • Forraljunk vizet és egy külön tálkában adjuk hozzá a stabarkhoz.
  • Habverővel gyorsan keverjük el, mert nagyon gyorsan csomósodik, sűrűsödik.
  • Ha összeállt a zselésítő stabark, akkor adjuk hozzá a még aprítógépben lévő eperpéphez és dolgozzuk össze.
  • Hagyjuk kb. 10-15 percet állni, hogy összezselésedhessen a pép.

Ezután már nincs más dolgunk, mint megtölteni és megenni a palacsintákat.

Sós Cukkinis Palacsinta Variáció

A versenyen nem csak édes, hanem sós palacsinták is képviseltették magukat. Íme egy remek sós recept:

  • 80 dkg cukkinit aprólyukú reszelőn lereszelünk.
  • Fél liter szójatejjel és a liszttel egy sűrű palacsintatésztát csinálunk, és hozzákeverjük a cukkinihez.
  • A lilahagymát apróra vágva belekeverjük, és fűszerezzük 3 kk sóval, 1,5 kk őrölt borssal.

Jó étvágyat!

Többféle töltelékkel tálalt vegán palacsinták

tags: #vegan #palacsinta #bajnoksag

Népszerű bejegyzések:

GRC