Gödöllői Röplabda Club

Alan Ruschel és a Chapecoense tragédiája: Túlélés és emlékezés

2026.06.02

2016. november 28-án a futballtörténelem egyik legszörnyűbb repülőgép-balesete történt Kolumbiában. A Chapecoense brazil labdarúgócsapat játékosait szállító LaMia 2933-as járat a Copa Sudamericana döntőjére tartott, amikor a gép lezuhant a kolumbiai Medellín közelében. A tragédiában összesen 71-en haltak meg, és mindössze hatan élték túl a katasztrófát. A játékosok közül csupán Alan Ruschel, Jakson Follmann és Neto élte túl a balesetet.

A lezuhant repülőgép roncsai a helyszínen

A baleset körülményei

A British Aerospace 146 típusú gép helyi idő szerint este 10 órakor adott le vészjelzést egy elektromos meghibásodás miatt. A kolumbiai hatóságok tájékoztatása szerint a gép Antioquia megye keleti, hegyvidéki részén, La Unión település közelében zuhant le. Később bebizonyosodott, hogy a tragédiához az vezetett, hogy a gépből kifogyott az üzemanyag. A vizsgálatok kimutatták, hogy a légitársaság szándékosan spórolt a kerozinnal, és az illetékes hatóságok is hibáztak, mivel nem szabadott volna engedélyezniük a felszállást az előírtnál kevesebb üzemanyaggal.

LAMIA 2933-AS JÁRAT – SZÖRNYŰ LÉGIKATASZTRÓFA A CHAPECOENSE FUTBALLCSAPATÁVAL

Alan Ruschel csodálatos túlélése

Alan Ruschelt mentették ki elsőként a repülőgép roncsai közül. A 27 éves védőnek több csontja is eltört, és egy vasrúd állt ki az alkarjából, de szerencséje volt, mert a gerince nem sérült meg. Ruschel gyógyulása a vártnál sokkal gyorsabb volt: már tíz nappal később saját lábán távozott a kórházból. A focista orvosa segítségével megtette az első lépéseket, és egy videoüzenetben mondott köszönetet azoknak, akik aggódtak és szorítottak érte.

Saját visszaemlékezése szerint: „Hátra akartam menni, az utolsó sorba, ott ugyanis nyugodtan tudtam volna aludni, de láttam, hogy egy újságíró elfoglalta azt a helyet, amit kinéztem magamnak. Nyeltem egy nagyot, majd előrementem, és a csapattársam, Jakson Follmann, a kapusunk mellé ültem.”

A túlélő karrierje számokban

Alan Ruschel ma már 36 éves, és a Juventude csapatában játszik. Pályafutása során számos klubban megfordult, és több címet is szerzett.

Cím Év Csapat
Copa Sudamericana 2016 Chapecoense
Catarinense 1 2020, 2017 Chapecoense
Serie B 2020 Chapecoense
Gaúcho 2016, 2015, 2014 Internacional
Alan Ruschel a pályán

Örökség és tiszteletadás

A történtek után döntőbeli ellenfelük, az Atlético Nacional páratlanul nemes cselekedetet hajtott végre: arra kérte a dél-amerikai labdarúgó-szövetséget, hogy ne játsszák le a döntőt, hanem hirdessék ki a Chapecoensét a sorozat győztesének. A tragédiát túlélő és azóta a brazil élvonalba többször visszatérő Chapecoense 2026-ban, a tragédia tizedik évfordulóján különleges mezzel tiszteleg az akkori ellenfél előtt: a kolumbiai csapat zöld-fehér színeit idéző szereléssel emlékeznek a történelemre és a hálára.

tags: #alan #ruschel #brazil #labdarugo

Népszerű bejegyzések:

GRC