Az NFL Csapatnevek Eredete és a Liga Történelme
A Washington új néven, Commandersként vág neki a 2022-2023-as NFL-idénynek, ennek apropóján összeszedtük, melyik csapat honnan kapta a nevét. De mielőtt belemerülnénk a klubok történetébe, tekintsük át az amerikai futball liga, az NFL kialakulását és legfontosabb mérföldköveit.
Mi az NFL és Honnan ered?
Mi az NFL? Sokan feltehetik a kérdést. Pontos fordításban: Nemzeti Futball Liga (National Football League). Ha az amerikai foci történelmében szeretnénk elmélyülni, akkor 1869. november 6-ával kell ezt elkezdenünk. A következő fontos dátum 1920, amikor is megalakult a mai NFL elődje, az APFA (American Professional Football Association), ahol az első bajnoki címért 14 csapat harcolt. Megnézve az akkori ligát, egy olyan csapatot találni, amely még ma is aktív részese az NFL-nek.
1921-ben alakult meg a liga máig legeredményesebb (és itt Európában egyik legismertebb) csapata, a Green Bay Packers, amely 12-szer örülhetett a bajnoki címnek. Egy évvel később jött létre az NFL, amikor is az AFPA megváltoztatta a nevét a ma is jól ismert NFL-re. 1932-ig a bajnoki cím azé a csapaté lett, amelyik a legjobb győzelmi mutatót érte el, a rendszer azonban 1933-ban alapjaiban változott meg, hiszen bevezették a bajnoki döntőt (NFL Championship Game), amelyet először a Chicago Bears nyert meg.

Fontos Dátumok és Események az NFL Történelmében
- 1936-ban megszületett a draft (az elsőt a Philadelphiai Ritz-Carltone Hotelben rendezték meg, és az első draftolt játékos a chicagói egyetemről Jay Berwanger volt, akit a Philadelphia Eagles igazolt le).
- 1939. október 22-én pedig lezajlott az első televíziós közvetítés, méghozzá egyetlen kamerával, kizárólag a New Yorkban élők számára (a premieren a Brooklyn Dodgers játszott a Philadelphia Eaglesszel).
- 1951-ben az NFL döntésének értelmében létrehozták a Pro Bowl-t (All-Star Game) ezt először az American Conference és a National Conference játszották egymás ellen, majd 1954-1970 között East és West, végül 1971 óta az AFC (American Football Conference) és az NFC (National Football Conference) legjobbjai csapnak össze. Az első Pro Bowl-t a Los Angeles-i Memorial Coliseum-ban játszották és az AFC 28:27-es győzelmével zárult. Ezután 10 éven keresztül mindig Los Angeles-ben rendezték a Pro Bowl-t.
- 1958. december 28-án zajlott le az NFL történetének legnagyobb mérkőzése. Ezen a napon sugározták először élőben a bajnoki döntőt, és ekkor dőlt el először hosszabbításban a bajnoki cím sorsa. A két résztvevő a Baltimore Colts (a mai Indianapolis Colts jogelődje) és a New York Giants volt. A mérkőzés heroikus csatában, nagyon rossz időjárási viszonyok közepette a Colts győzelmét hozta, 23:17 arányban. Ez mintegy intő jelként az NFL szétszakadására, illetve szétesésére hívta fel a figyelmet. A sors furcsa érdekessége, hogy ez a szétszakadásra utaló jel végül is az NFL megerősödéséhez és az USA legnépszerűbb sportágához vezetett és később létrehozta a világ egyik legnézettebb bajnoki döntőjét, amellyel csak egy olimpiai esemény vetekedhet.
- 1960 és 1966 között az amerikai fociban két bajnokot avattak, egy NFL- és egy AFL-bajnokot.
- 1967. január 15-én zajlott le az első Super Bowl mérkőzés a Los Angeles-i Memorial Coliseumban, amit a már említett Green Bay Packers és a Kansas City Chiefs játszott. A mérkőzés eredménye 35:10 lett a Packers javára. A mérkőzés még arról is híres, hogy a nyertes csapat edzőjéről, Vince Lombardiról nevezték el a későbbi Super Bowl kupát (Vince Lombardi Trophy).
- 1970-ben ismét gyökeres változáson ment át a liga. Összeolvadt az NFL és AFL 26 csapata (ma már 32-es a mezőny), és 13-13 csapatos bontással 2 konferencia alakult. Ezek az NFC (National Football Conference) és az AFC (American Football Conference).
- 1970. szeptember 21-én indult útjára a legendás Monday Night Football (a hétfő esti főmérkőzés), a 31:21-es hazai sikert hozó Cleveland Browns - New York Jets meccsel. A hétvégi amerikaifoci-népünnepély mintegy megkoronázásaként jött létre ez az esemény, hiszen pénteken játsszák a középiskolai bajnokságot, a szombat az egyetemi bajnokságé, vasárnap a profik lépnek pályára, és ha hétfő, akkor Monday Night Football.
- 1940. december 8.-án rendezték az NFL Championship Game-t a Chicago Bears és a Washington Redskins között, melynek az esélyese a Redskins csapata volt. Korábban az alapszakaszban már találkozott egymással a két csapat és 7-3-as Redskins győzelemmel zárult a mérkőzés. Ennek fényében egy kissé mellbevágó élményben lehetett részük a Redskins drukkereknek mert minden idők legnagyobb pontszámbeli különbségű mérkőzését láthatták.
- 1971. december 25. is egy emlékezetes nap volt az amerikai foci rajongóinak, amikor mindenidők leghosszabb összecsapását láthatták. Az AFC Divisional Playoff meccsen a Miami Dolphins 27:24 arányban győzte le kétszeri hosszabbításban a Kansas City Chiefs csapatát.
- A 2003-as New York Giants - San Francisco 49ers playoff (rájátszás) meccsen majdnem megdőlt egy 10 éves rekord. Ez a rekord pedig a legnagyobb hátrányból való fordítás és meccs nyerés. A rekordot az 1993. január 3.-i AFC Wild Card Game-n a Buffalo Bills csapata állította fel a Houston Oilers ellen.
- A Miami Dolphins 1972-ben történelmet írt. A Super Bowl megnyerésével veretlenül - 17 győzelem, 0 vereség - lett bajnok. Ezt előtte és azóta senki sem tudta megtenni. Négy évre rá pedig John Madden vezetőedző (Head Coach) ért fel a csúcsra, miután az Oakland Raiders-el megnyerte a Super Bowlt.
The Entire History of The Super Bowl
Az NFL Csapatok Története és Névváltásai
Most, hogy áttekintettük az NFL szerteágazó történetét, nézzük meg, honnan erednek a Nemzeti főcsoport (NFC) klubjainak nevei, és milyen változásokon mentek keresztül az idők során.
NFC NYUGAT
ARIZONA CARDINALS
A Cardinalst 1898-ban Chicagóban alapították meg, 1920-ban a liga alapítóinak egyike volt, 1960-tól 1987-ig St. Louisban játszott, utána került Arizonába. Az alapító Chris O'Brien chicagói építőipari festő volt, az előtte Morgan Athletic Clubként és Racine Normals néven működő egyesület 1901-ben a helyi egyetemtől kapott felszerelést, amelynek mély bordó színét O'Briennek a kardinálispintyéhez hasonlította, és Racine Street Cardinalsnak nevezte át a klubot. 1922-ben lett Racine-ből Chicago Cardinals a csapat neve.
Chicagóban 1947-ig két egymásba ágyazott C betű volt a klub emblémája, majd egy futball-labdán álló pintyre módosították. St. Louisban az első tíz évben egy futballistának öltözött pinty volt a logó, 1970-ben lett csak a madár feje az embléma. Amikor Arizonába költözött a csapat, a bordó madárfej piros lett.

SAN FRANCISCO 49ERS
A négy major csapatsport első olyan nyugati parti képviselője, amelyet ott is hoztak létre, és nem keletről költöztették át. Tony Morabito faipari mágnás klubja 1946-ban az All-America Football Conference szereplőjeként alakult meg, 1950-ben a Cleveland Brownsszal és a Baltimore Coltscal együtt csatlakozott az NFL-hez. A csapat a nevét az 1849-es San Franciscó-i aranyláz során Kaliforniába költöző kalandorokról kapta, az ötletgazda Allen Sorrell, Morabito üzleti partnere volt.
Az első logón egy piros ruhás aranyásó mindkét kezében pisztollyal, felugorva lövöldözött, ezt 1968-ban váltotta a ma is ismert ovális forma, benne az egymásba lógó S és F betűvel.
SEATTLE SEAHAWKS
Az NFL és az AFL 1970-es összeolvadásakor született döntés a liga terjeszkedéséről, 1972-ben megcélozták az Egyesült Államok északnyugati csücskét, 1974-ben megállapodtak Seattle városával, és 1976-ban lejátszotta az első NFL-meccset a Seahawks. A Halászsas nevet az 1975-ben megtartott nyilvános pályázat során kapta a csapat. Több mint húszezer levélben 1741 különböző névötlet érkezett, 150-en írták az 1950-es években a helyi hokicsapat nevét is adó madarat, amely így győzött.
A csapat emblémája 1976 óta a sas feje, a stílusa az amerikai őslakosok által használt klasszikus ábrázolást idézi. A csapat színei sem változtak sokat, az ezüst, a sötétkék, a fehér és a világoszöld változó arányban fennmaradt az évtizedek során.

NFC KELET
DALLAS COWBOYS
Az 1960 januárjában megalapított csapat első neve Dallas Steers volt, de Tex Schramm ügyvezető igazgató a kinevezése után azonnal lépett, szerinte egy futballcsapat nem azonosulhatott ökrökkel, a herélt bika hamar a nevetség tárgya lehetett volna. Az ötlete a Dallas Rangers volt egy megszűnő helyi baseballcsapat után, de az a Rangers vállalt még egy idényt, és hogy elkerüljék a félreértéseket, a tulajdonosok a Cowboys elnevezés mellett döntöttek.
Az első négy évben egyszerű sötétkék ötágú csillag volt a Cowboys emblémája, 1964-ben került egy ugyanolyan színű körvonal köré, közte egy fehér vonallal, és ez azóta sem változott.
NEW YORK GIANTS
Létrejött egy New York Giants 1919-ben, de az első meccs előtt feloszlott. Aztán a Brooklyn Giants 1921-ben két NFL-mérkőzés után „leégett, összedőlt, és aztán süllyedt el”. Az NFL azonban nem akarta annyiban hagyni, kellett a New York-i csapat. 1925-ben Tim Mara félmillió dollárból hozta létre a mai napig működő klubot, a helyi baseballcsapattal (amely annyira népszerű volt, hogy senkinek eszébe sem jutott más néven egyesületet alapítani) való megkülönböztetés céljából New York Football Giants néven. Ami a (z 1958 óta már San Franciscó-i) baseballcsapat névadását illeti, az alapítók New York hatalmas épületeire utaltak az Óriások elnevezéssel.
A klub 1960-ig egy, a New York épületei fölé emelkedő óriás futballjátékost ábrázoló emblémákat használt, 1961-ben jelent meg a mai NY-logó, amelyen az Y szára az N alá fut. 1976 és 1999 között a csapat áttért a teljes Giants feliratra, a klasszikus monogram 2000-ben tért vissza.
PHILADELPHIA EAGLES
Philadelphia külvárosában, Frankfordban 1899-ben alapítottak sportklubot, a futballcsapata az 1920-as évek elején Philadelphia városi bajnoka lett, és 1924-ben felvételt nyert az NFL-be. A csapat formaruhája miatt Frankford Yellow Jacketsnek nevezett klub 1931-ben csődbe ment, de Philadelphia nem hagyta magát, Bert Bell és Lod Wray megvásárolta a gárda jogait. Franklin D. Roosevelt elnök akkor indította el a gazdaság helyreállítását segítő Nemzeti Behajtási Igazgatóságot, amelyben a klub alapítói olyannyira bíztak, hogy az ügynökség jelképe, a kék sas az 1933-ban induló klub névadója és jelképe is lett.
Bár az első emblémán még kék volt a labdát a karmaiban fogó sas, 1936-tól 1972-ig, majd 1987-től 1995-ig zöld madár cipelte a disznóbőrt (1973 és 1986 között több klubhoz hasonlóan a csapat sisakja volt az emblémája). Az Eagles 1996-ban váltott teljes alakos madárról a sas fejére.
WASHINGTON COMMANDERS
Az új idényben már Washington Commanders néven induló klub története a legrégibb, még működő profi baseballcsapatig nyúlik vissza. A Boston Bravest 1871-ben alapították meg, 1952-ig játszott a városban, ma már Atlanta az otthona. Boston 1932-ben indíthatott először NFL-csapatot, amelyet a helyi baseballosokról neveztek el.
George Preston Marshall tulajdonos az első idény után elérkezettnek látta az időt a saját névhez, s mivel az edzője és több játékosa is amerikai őslakos volt, a Braves logója pedig egy indián fejet ábrázolt, a legegyszerűbb megoldásnak egy másik, indiánokra utaló szó volt, így lett 1933-ban Boston Redskins a csapat neve. A klub 1937-ben Washingtonba költözött, az embléma némi módosítással 2019-ig megmaradt. Ám egyre hangosabbá váltak azok, akik szerint a logó és a Redskins név is sértő az őslakosokra nézve, így a szponzorok és a közhangulat nyomásának következtében az előző két idényben Washington Football Team lett a klub neve, majd az átmeneti időszakot követően jött a végleges megoldás: a Commanders. A Parancsnokok elnevezés Washington katonai szerepére, például a Pentagonra is utal.
A sokat támadott embléma után biztosra mennek Washingtonban: az új logó egy bordó-sárga (a klub színei megmaradtak) W betű.

NFC ÉSZAK
CHICAGO BEARS
A Bears 1919-ben az A. E. Staley keményítőgyártó céges csapataként jött létre Chicago szomszédságában Decatur Staleys néven, s egy éven belül George Halas irányítása alá került, miközben 1920-ban az NFL alapító tagja volt - a másik, még működő alapító az akkor szintén chicagói Cardinals volt. 1921-ben a gyár anyagi gondjai miatt Halas kivásárolta a csapatot a Staleytől, és Chicagóba költöztette. Bár a neki sokat segítő Cubs (kölykök) baseballcsapat nevének átvételén is gondolkozott, végül Bearsnek nevezte el a klubot 1922-ben. „Ha a baseballjátékosok kölykök, a futballisták legyenek medvék” - írta az önéletrajzi könyvében a sportolók testalkatára utalva.
A klub első logóját 1940-ben mutatták be, egy fekete medve volt labdával a mancsában. 1946-ban egy labdán fekvő sötétkék medve lett az embléma, majd 1962-ben egy fehér C betű, amelynek formája a Chicago Cardinals eredeti logójának külső C betűjére emlékeztetett. A logó 1974-ben kapta meg máig használt narancssárga színét. A második jelkép 1963 óta egy narancs-sötétkék medvefej.
DETROIT LIONS
A csapat 1930-tól négy éven át az ohiói Portsmouth egyesülete volt, Green Bay után a második legkisebb városként az NFL-ben, Spartans néven. A kisváros a gazdasági válságban nem tudta fenntartani a klubot, amely michigani befektetők kezébe került, és Detroitba költözött. A helyi baseballcsapatot Tigersnek hívják, a tulajdonosok a futballklubot is nagymacskáról akarták elnevezni, így Lions lett. „Az oroszlán az állatok királya, reméljük, mi leszünk a liga királyai” - írták indoklásukban, és 1957-ig négyszer meg is nyerték a bajnokságot.
A Detroit első logója 1952-ben jelent meg, egy oroszlán mögött egy rajtállásban pózoló futballjátékos volt látható. Az 1960-as években kék és ezüst függőleges csíkok előtt állt egy fehér oroszlán, majd 1970-től máig a hátsó lábain ágaskodó, támadásra kész kék állatot ábrázol a jelkép.

GREEN BAY PACKERS
Az Indian Packing Company húskonzervszállító-vállalat adminisztrátoraként dolgozó Curly Lambeau 1919-ben kitalálta, hogy amerikaifutball-csapatot indít Green Bayben. Munkaadóját kérte fel szponzornak, amely adott pénzt felszerelésre, s a céges pályát átengedte használatra, cserébe azt kérte, hogy legyen benne a neve a csapatéban. Az első hírek szerint Green Bay Indians néven alapították meg a klubot, de az első meccsre kiderült, hogy Packers a neve. A cég már rég megszűnt, de a neve a csapatéban tovább él. Az NFL-hez annak második idényében csatlakozó Packers első logója a főszponzor emblémája volt, de csak 1921-ben használta a Green Bay. A következő jelképet 1951-ben mutatták be, a narancssárga futball-labdára írt zöld Packers-felirat öt éven át volt a gárda szimbóluma. A következő öt évben egy mustársárga labdán Wisconsin állam rajza és egy labdát dobó játékos volt látható a logón. Aztán 1961-ben Vince Lombardi edző-igazgató megkérte Gerald Braisher szertárost, találjon ki valami újat.
MINNESOTA VIKINGS
Az alapítók gyorsan megegyeztek, hogy a város helyett az egész állam nevét viselni fogja a klub, amelynek nem volt szüksége névadó felhívásra. Az amerikai skandináv közösség központjában adta magát a Vikingek elnevezés, amely tekintélyt is parancsolt. Bár a Los Angeles Lakers is Minneapolisból indult, a kosárcsapat és a Vikings arany-lila színkombinációjának egyezése véletlen, a Lakers ugyanis a város kék-fehér színét viselte 1960-as Kaliforniába költözése utánig, míg a Vikings 1960-as alapításakor a logó és a mez megtervezésére felkért Karl Hubenthal saját washingtoni egyetemének lila színét vette alapul, a lila sisakra festette a fehér viking szarvat. Az aranysárga hajú, fehér szarvú viking fej 1961 óta a csapat logója, 1966 óta alig változott.
NFC DÉL
ATLANTA FALCONS
A georgiai NFL-csapat 1965-ben született meg, a névadásra pályázatot írtak ki, 41-en javasolták a Falcons nevet. A sólyom mellett Julia Elliott középiskolai tanárnő érvelt a legmeggyőzőbben: „A sólyom büszke és méltóságteljes, elszánt és harcra kész. Sohasem ejti el a zsákmányát. Pusztító, és tradicionális a sportban.” Az első logón fehér alapon egy fekete sólyom körképe volt látható, amint repülés közben előre nyúl a lábával, éppen lecsapni készül zsákmányára. A 2000-es évek elejének nagy logóváltoztatási hulláma elérte a Falconst is, modernizálták a rajzot, piros és ezüst színnel dobták fel. A feje és az előrenyújtott lábai az F betű két vízszintes vonalát adják, a szárny pedig a betű szára.
CAROLINA PANTHERS
Charlotte 1987-ben kezdett el dolgozni azon, hogy NFL-csapata legyen, 1993-ra meglett az engedély, 1995-ben pedig elindult a csapat a bajnokságban. A nevet és a fekete-kék-ezüst klubszíneket Jerry Richardson alapító fia, Mark találta ki. „A családunk úgy gondolja, hogy a párducban megvan minden, ami egy futballcsapatnak kell: erő, ravaszság, ügyesség.”
Az alapítás óta ugyanaz a fenyegető fekete párduc fej az embléma, 2004-ben némi módosítással sötétebbé vált, és az ezüst bajusz is kék lett.
NEW ORLEANS SAINTS
Az NFL 1966. november 1-jén, mindenszentek napján döntött úgy, hogy New Orleans indíthat egy csapatot a ligában, és a keresztény város hat jelentkezője közül John W. Mecom olajmágnás kapott engedélyt a klub megalapítására. A tulajdonos 1967 januárjában úgy határozott, hogy az NFL-döntés bejelentésének napjára emlékezve, illetve a New Orleans-i Louis Armstrong zenész egyik leghíresebb műve, a „When the Saints Go Marching In”, egyúttal a városi dzsessz hagyományai előtt tisztelegve Szenteknek nevezi el a csapatát.
A Saints mindig is a fekete-fehér-arany (utóbbival a fakóbb, olajárnyalata) színkombinációt viselte, pedig Mecom először kéket akart, de az NFL szerint túlságosan hasonlított a Chargers színéhez - a Steelers sárgája viszont sokkal élénkebb volt, így azzal nem volt gond. Az embléma a liliom, a francia bevándorlók által alapított New Orleans jelképe, amely a Bourbon-házat is szimbolizálta. 1967-től 1999-ig fekete, 2000 óta aranyszínű liliom a csapat jelképe.
TAMPA BAY BUCCANEERS
Miután Tampa Bay sikertelenül próbálta meg átcsábítani az elavult stadionban játszó Buffalo Billst és Boston Patriotsot a saját városából, az NFL 1970-es évekbeli bővítésének keretében a nulláról indíthatott klubot. Hugh Culverhouse volt az alapító, a ligában az első idényét 1976-ban játszó csapat nevét közösségi ötletbörze révén találták ki. Culverhouse helyi újságírókkal összeülve 400 verzióból választotta ki a Buccaneers nevet, amely a 17. és a 19. század között a Mexikói-öbölben garázdálkodó spanyol kalózokra utal, közülük is elsősorban José Gasparra, a mitikus Gasparillára, akinek emlékére minden májusban nagy fesztivált is rendeznek Tampában.
A Buccaneers színösszeállítása és emblémája két korszakra bontható, 1996 előttire és utánira. Az 1976-os első verzió narancs-fehér volt, a narancssárga Florida citrusligeteire utalt. Ekkor egy narancs-vörös kalóz feje, szájában egy tőrrel volt a klub emblémája.

Jelentősebb Név- és Helyváltoztatások az NFL Történelmében
Az alábbi táblázatban összefoglaltuk azokat a csapatokat, amelyek a történetük során jelentős név- vagy helyváltoztatáson estek át, ezzel rávilágítva a "megszűnt" identitások sokféleségére.
| Korábbi Név/Helyszín | Jelenlegi Név/Helyszín | Változás Éve (kb.) | Megjegyzés |
|---|---|---|---|
| Morgan Athletic Club / Racine Normals (Chicago) | Arizona Cardinals | 1901 / 1922 | Nevet változtatott, majd St. Louisba, később Arizonába költözött. |
| Frankford Yellow Jackets | Philadelphia Eagles | 1933 | Csőd után a jogokat megvásárolták és új néven alapították újra. |
| Boston Braves / Boston Redskins | Washington Commanders | 1933 / 1937 / 2020 / 2022 | Költözött Washingtonba, majd névváltásokon esett át. |
| Dallas Steers | Dallas Cowboys | 1960 | Névváltás az alapítás évében. |
| Portsmouth Spartans | Detroit Lions | 1934 | Költözött Detroitba és nevet változtatott. |
| Decatur Staleys | Chicago Bears | 1921 | Költözött Chicagóba és nevet változtatott. |
| New York Giants (korai, feloszlott csapatok) | New York Giants (mai) | 1919 / 1921 / 1925 | Több sikertelen kísérlet után alapították meg a ma is működő klubot. |
tags: #megszunt #nfl #csapatok





